LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Germany gives 12 billion euros in military aid to Ukraine

2023-03-29 21:42:00, Kosova & Bota CNA

Germany gives 12 billion euros in military aid to Ukraine

The German government has agreed to send an additional 12 billion euros in military support to Ukraine.

The Budget Committee of the German Bundestag gave the green light on March 29 for unbudgeted spending.

The additional financing includes 3.2 billion euros that will be disbursed in 2023, and credit lines for the period 2024-2032 amounting to around 8.8 billion euros.

"With the money, Ukraine can directly buy armaments with the support of the German government", said in a statement three politicians who represent the Government in this commission.

Një muaj më parë, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se mbështetja e shtetit të tij për Ukrainën “është e dizajnuar që të jetë afatgjatë”.

Të hënën, Gjermania ia ka dorëzuar Ukrainës 18 tanke Leopard 2 - që cilësohet si “tanku më i mirë në botë për betejë”, i cili për gati gjysmë shekulli ka kombinuar aspektet e fuqisë, mbrojtjes, shpejtësisë dhe manovrueshmërisë, duke e bërë atë të përshtatshëm për shumë lloje të situatave të luftimit.

Ky shtet, më 25 janar, pas një beteje të gjatë politike të brendshme, u pajtua për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe për të lejuar vendet e tjera evropiane të dërgonin të tyret, pas disa javësh debat intensiv dhe presion në rritje nga aleatët.

Other European countries have also promised Ukraine Leopard 2 tanks. Meanwhile, the United States has pledged to send powerful Abrams tanks to Ukraine./ CNA

Lajmet e fundit nga