LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Earthquake in Turkey/ Hopes for survivors are "dwindling", residents: We are burning benches to keep warm

2023-02-09 09:41:00, Kosova & Bota CNA

Earthquake in Turkey/ Hopes for survivors are "dwindling", residents:

Rescue teams in Turkey and Syria continue to search today in the bitter cold to find survivors in the rubble. The first 72 hours are critical for finding survivors, with more than 90% of survivors located within that time, notes Ilan Kelman, a disaster researcher at University College London (UCL).

As the operations continue day and night, the new drop in temperature makes life a nightmare for the survivors who have nowhere to go.

Earthquake in Turkey/ Hopes for survivors are "dwindling", residents:

In Gaziantep, Turkey, the temperature has dropped to -5 degrees Celsius early in the morning, reports the Greek media, Protothema.

Palestra, xhamitë, shkollat dhe dyqanet kanë mirëpritur të mbijetuarit, por shtretërit janë të paktë dhe mijëra njerëz kalojnë netët në makinat e tyre ose në strehimore të improvizuara.

"Fëmijët tanë po ngrijnë”, u shpreh Ahmed Hussein, një baba i pesë fëmijëve, i cili u detyrua të ngrinte një strehë pranë shtëpisë së tij të dëmtuar në Gaziantep, një qytet pranë epiqendrës së tërmetit 7.8 ballë.

“Po djegim stola”

“Duhej të digjnim stolat e parkut dhe disa nga rrobat e fëmijëve. Nuk kishte asgjë tjetër”, shton ai. “Të paktën të na kishin dhënë çadra” , thekson Ahmaed Hussein duke iu referuar autoriteteve turke.

Earthquake in Turkey/ Hopes for survivors are "dwindling", residents:

Gjatë vizitës së tij në rajon, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të mërkurën pranoi se ishin bërë disa gabime në menaxhimin e katastrofës, ndërsa kritikat u shtuan.

"Of course there were gaps, it is impossible to prepare for such a disaster", Erdogan assessed./CNA.al

Lajmet e fundit nga