LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukrainian President Zelenskiy continues his visits to European capitals

2023-02-09 08:17:12, Kosova & Bota CNA

Ukrainian President Zelenskiy continues his visits to European capitals

Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy heads to Brussels on Thursday, following visits to several European capitals, during which he is asking EU leaders for more weapons in the fight against Russian aggression and a swift start to membership talks. EU.

After visiting London and Paris on Wednesday, Mr Zelenskiy is expected to attend a high-level meeting of EU leaders and address the European Parliament in Brussels.

Megjithëse nuk ka gjasa që të marrë premtime të menjëhershme për të përmbushur kërkesat e tij, vizita i jep zotit Zelenskiy një shans për të paraqitur argumentat e tij para të 27 udhëheqësve të vendeve të BE-së për herë të parë që kur filloi agresioni gati një vit më parë më 24 shkurt, 2022.

Pasi kanë marrë premtime për tanke luftarake perëndimore javët e fundit, zyrtarët ukrainas janë përqendruar tani në përpjekjet për të siguruar furnizim me raketa dhe avionë luftarakë me rreze më të gjatë veprimi.

Qeveritë perëndimore deri tani kanë hedhur poshtë kërkesat për avionë, duke argumentuar se ato nuk i duhen Ukrainës për momentin dhe se do të duheshin vite për të trajnuar pilotët ukrainas për t'i përdorur ato.

Megjithatë, zoti Zelenskiy siguroi të mërkurën një premtin nga Britania për të trajnuar pilotët ukrainas për të përdorur avionë luftarakë të standardeve të NATO-s. Londra tha se nuk kishte vendosur ende nëse do të dërgonte avionë të tillë, por kryeministri Rishi Sunak tha se "asgjë nuk përjashtohet".

Ambasada e Rusisë në Britani paralajmëroi Londrën kundër dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë, duke thënë se një veprim i tillë do të kishte pasoja për të gjithë botën, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Lidhur me çështjen e anëtarësimit në BE, zyrtarët ukrainas po bëjnë presion për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit brenda disa muajsh.

"Ne jemi absolutisht të sigurt se vendimi për fillimin e negociatave të anëtarësimit mund të merret këtë vit," tha një zyrtar ukrainas.

But while some EU member states are keen to give Ukraine the morale boost that membership talks would bring, others are far more cautious. They have stressed that aspirant countries must meet a number of criteria - such as cracking down on corruption - before negotiations can begin.

"Ukraine cannot be given some kind of special status above and before, say, the countries of the Western Balkans that are in the process of membership and are going through all the stages," said an EU diplomat. "The Western Balkans do not it can be said that to enter the EU you must be at war."/VOA

Lajmet e fundit nga