LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hackers fund North Korea's nuclear programs

2023-02-09 08:14:55, Kosova & Bota CNA

Hackers fund North Korea's nuclear programs

According to the estimates of the United Nations, North Korea has earned last year from cybercrime more than other years, precisely with a minimum of 630 million US dollars. This shows that the year 2022 has been "the year with record results in the theft of virtual assets", says a report of UN experts, made public only to trusted people, a report that the German news agency was also able to get hold of , dpa.  

Gjashtë vitet e kaluara, hakerat e futur në lojë nga qeveria kanë grabitur online gjithsej 1,2 miliardë dollarë. Paratë, që shpesh ruhen në mënyrë anonime si monedhë kripto, përdoren për financimin e armëve atomike dhe programit të raketave të Koresë së Veriut, të cilin sundimtari Kim Jong Un, ka vazhduar ta zhvillojë më tej. 

Duke shkelur rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ky vend i izoluar ndërkombëtarisht, ka lëshuar në vitin 2022 të paktën 73 raketa balistike, 42 prej të cilave në katër muajt e fundit të vitit.Po ashtu janë vazhduar punimet në impiantin nëntokësor atomik në Punggye.  

Gjithnjë të sofistikuar 

Hackers fund North Korea's nuclear programs
Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un

Sulmet kibernetike të Koresë së Veriut bëhen mes të tjerash nga grupi shtetëror i hakerave "Lazarus” dhe nëngrupet e tij. Gjithnjë vërehen sulme të sofistikuara ransomwar. Gjatë këtyre sulmeve hakerat ndërhyjnë në sistemet kompjuterike, marrin në duar kontrollin dhe bllokojnë përdoruesit e ligjshëm. Zakonisht bëhet kodimi i të dhënave dhe pasi paguhet një shumë e caktuar parash, ato lihen sërish të lira. 

Sipas raportit të OKB, një metodë tjetër që përdorin hakerat është infektimi me software dëmtues i organizatave që janë aktive në biznesin me kripto-monedhat, për të arritur në kapjen e transferimit të parave. 

In addition, the group of hackers has registered, as part of the campaign, fake domains imitating well-known banks and venture capital firms, it is further stated. North Korea has also attempted to steal, through phishing attacks, so-called NFTs ("Non-fungible Tokens"). With them, digital content can be provided with an exchangeable certificate and branded as original content, which greatly increases its value. /DW

Lajmet e fundit nga