LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Olaf Scholz: Germany's role in Europe is co-leadership

2023-02-08 15:27:27, Kosova & Bota CNA

Olaf Scholz: Germany's role in Europe is co-leadership

German Chancellor Olaf Scholz explained Germany's role in Europe in the Bundestag. Scholz said that it is about "leadership through co-leadership". This is the compass of the German government, even at the EU summit, the social democratic politician said at the end of his speech on Wednesday, 8/02/2022. Scholz explained in parliament the position of Germany on the eve of the extraordinary summit of the EU, on Thursday and Friday in Brussels.The session opened with a minute of silence, among other things, the earthquake victims in Turkey and Syria.

Një nga temat kryesore të samitit ështëUkraina. Afro një vit pas fillimit të agresionit rus ndaj vendit fqinj, BE-ja do t'i zgjerojë sanksionet kundër Rusisë, tha kancelari. BE-ja do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme kundër sulmeve ruse, shtoi ai.  "Putini nuk do t'i arrijë qëllimet e tij - as në fushën e betejës dhe as përmes një paqeje të diktuar," tha politikani socialdemokrat para parlamentit gjerman.

Por Scholz, i cili në muajt e fundit kishte qenë vazhdimisht nën presion për furnizimin me tanke të Ukrainës, paralajmëroi që vendimet për armatimin e Ukrainës me pajisje luftarake të mos orientohen nga presion mediatik: "Ajo që e dëmton unitetin tonë është një garë në publik se kush ofron më shumë tanke, nëndetëse dhe avionë në fushë të betejës”,  paralajmëroi kancelari. Ai tha se debate dhe spekulime të tilla i vijnë në mbrojtje vetëm presidentit rus dhe propagandës së tij. 

Duke pasur parasysh pikërisht kërkesën që vjen nga Ukraina për të dërguar avionë luftarakë, Scholz bëri të ditur, se kjo do të ndodhë nëse ne biem dakord me aleatët tanë, sikurse ndodhi në rastin e dërgimit të tankeve. "Vendimet përgatiten në mënyrë konfidenciale dhe vetëm më pas komunikohen, gjë që shërben për të mbajtur të bashkuar aleancën”, tha kryetari i qeverisë gjermane. Në samitin e jashtëzakonshëm të BE-së pritet të jetë i pranishëm edhe presidenti ukrainasl, Volodimir Selenski, i cili aktualisht ndodhet në Londër. 

Olaf Scholz: Germany's role in Europe is co-leadership
Presidenti Ukrainas Selenski takohet me kryeministrin britanik Sunak

Samiti i ardhshëm i BE-së zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel, nën drejtimin e Suedisë, si kryetare e radhës. Në fokus të tij ishte parashikuar ndihma për Ukrainën, por edhe arritja e një kompromisi në politikën e migracionit.

Scholz u shpreh optimist për arritjen e një kompromisi, pas një stanjacioni të gjatë në politikat e azilit. Ai tha se "ne kemi nevojë për qartësi”. Duhet të dimë se kush vjen në Evropë dhe përse. Scholz  u shpreh për forcimin e Frnotex-it, por kërkoi gjithashtu që edhe vende të tjera të BE-së të shprehin më shumë gatishmëri për të marrë refugjatë.

Kreu i qeverisë gjermane foli për praktikën gjermane, për të arritur marrëveshje me vendet e sigurta të origjinës, që këta të pranojnë azilkërkuesit e refuzuar dhe njëkohësisht t'u jepet mundësia emigrantëve ekonomikë të vijnë të punojnë në vendet e BE-së. Një marrëveshje të tillë nga më modernet, e quajti Scholz, Gjermania sapo e ka përmbyllur me Indinë.  Nga ana tjetër kancelari lëvdoi projektligjin e ri të migracionit, i cili po përgatitet aktualisht nga qeveria e tij, dhe që synon të mbulojë nevojën e Gjermanisë për fuqi punëtore të kualifikuar .

Gjermania aktualisht është duke u përballur me një fluks të madh refugjatësh nga Ukraina, gjë që e ka rritur presionin ndaj komunave. Kreu i qeverisë federale u premtoi  shteteve dhe komunave mbështetje të vazhdueshme për pranimin e refugjatëve. Ai tha se e mirëpret faktin që Ministrja Federale e Brendshme Nancy Faeser (SPD) ka njoftuar një tjetër takim të nivelit të lartë me shtetet federale dhe bashkitë për këtë temë. Ashtu si në vitin e kaluar, qeveria federale "po jep miliarda për të ndihmuar landet dhe bashkitë këtë vit për të siguruar mirëqenien e atyre që mbërrijnë".

Në fillim të seancës parlamentare në mesditë ligjvënësit gjermanë përkujtuan viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri. Kryetarja e Bundestagut Baerbel Bas falënderoi organizatat humanitare dhe ndihmëse që janë nisur për shpëtimin e njerëzve nën rrënoja dhe tha se tani duhet të kenë akses në rajonet e prekura në Siri. "Tërmeti prek shumë njerëz që tashmë janë në nevojë të madhe. Sidomos në Siri. Situata e tyre tani po përkeqësohet”, tha politikanja e SPD-së të mërkurën në Bundestag.  "Është edhe më e rëndësishme që organizatat e ndihmës të kenë akses shpejt në zonën e katastrofës." Në të njëjtën kohë, ajo siguroi: "Gjermania do të vazhdojë ta mbështesë atë me të gjitha mundësitë e saj”.

Chancellor Olaf Scholz said that Germany was sending aid to Turkey and that it is in close contact with the United Nations to supply humanitarian aid to the earthquake zone in Syria.

"Because even there the need is great." The SPD politician emphasized: "Now it is being shown once again how vital cross-border access is, which we have been defending for years."

Bas and Scholz thanked the German people for their solidarity and help. "In this way, they also show how close we feel to our fellow citizens with Turkish or Syrian roots, who may be worried about family members or friends in the affected areas at this time," Scholz said./DW

Lajmet e fundit nga