LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Syria and Turkey will receive aid from the EU after the devastating earthquake

2023-02-09 08:07:47, Kosova & Bota CNA

Syria and Turkey will receive aid from the EU after the devastating earthquake

The employees of the EU Center for Civilian Assistance stand in a building with offices of the EU Commission in front of large monitors and maps. In this small hall everything takes place together – consultations on the type of help needed and what offer the 27 EU member states and eight other European countries can make? Aid for the victims of the earthquake in Turkey is mainly coordinated here. While before, the big task was helping Ukraine, which has been attacked by Russia.

36 rescue teams have gone to the disaster site

Syria and Turkey will receive aid from the EU after the devastating earthquake
Komisari i BE-së Janez Lenarcic në Qendrën e BE-së për Mbrojtjen Civile, Bruksel

Tani janë mbledhur kërkesat e autoriteteve dhe organizatave të ndihmës nga Turqia dhe janë pranuar ofertat për mbrojtjen civile nga shtetet pjesëmarrëse. Punonjësit në Bruksel u drejtohen me kërkesa të qarta organizatave të ndryshme të ndihmave, zjarrëfikësave, policisë dhe forcave të ushtrisë të vendeve anëtare, për të mundësuar ndihmën.

Ndërkohë 20 vende anëtare të BE-së dhe tre shtete të tjera europiane kanë vënë në disozicion në terren 36 ekipe kërkimi dhe shpëtimi. Janë rreth 1500 persona dhe 100 qen kërkimi dhe nuhatjeje. Rreth gjysma e këtyre forcave, sipas të dhënave të Qendrës Europiane për Mbrojtjen Civile kanë mbërritur në Turqi.

Syria and Turkey will receive aid from the EU after the devastating earthquake
Ekipi i shpëtimit ISAR nga Gjermania para nisjes për në Turqi nga aeroporti Këln-Bon.

Më e rëndësishmja është koordinimi me qendrën turke të operacionit dhe ndihmësit nga rajonet e tjera të botës, tha komisari i BE-së për Ndihmën nga Katastrofat, Janez Lenarcic, të mërkurën (08.02.2023) në Bruksel. Numri i ofertave për ndihma rritet nga ora në orë, sepse përmasat e katastrofës në Turqi dhe Siri po zmadhohen gjithnjë e më shumë. Ndërkohë autoritetet deri të enjten në mëngjes (09.02.)bëjnë të ditur për 16.000 të vdekur në Turqi e Siri. Disa dhjetëra mijëra njerëz janë plagosur. Komisioni i BE-së ka vendosur një ekip të vetin koordinues në Turqi, ku bashkëpunohet me autoritetet, aeroportet, qendrat lokale të logjistikës.

BE i ofron ndihmë gjtihashtu edhe Sirisë

Syria and Turkey will receive aid from the EU after the devastating earthquake
Ekipi gjerman i ndihmës në Kahramanmaras, Turqi.

Pas një ngurrimi në fillim edhe qeveria e Sirisë e sundimtarit Baschar al-Assad kërkoi ndihmë nga Qendra e BE-së për Mbrojtjen Civile, vuri në dukje komisari Lenarcic. "Lista e ndihmave që kërkon Siria është mjaft e gjatë." Kërkesat nisin që me ekipe kërkimi dhe shpëtimi, deri tek aparaturat mjekësore dhe furnizimet me ushqime. "Ne i inkurajojmë vendet anëtare, që edhe në Siri të furnizojnë shpejt", siguroi komisari i BE-së.

Qeveria e Sirisë për shkak të luftës civile prej vitesh ndodhet nën sanksione nga BE-ja, por sipas diplomatëve të BE-së, ky vend në situatë emergjence do të ndihmohet. Mbrojtja Civile e BE-së është e paanshme dhe nuk pyet për politikën në raste katastrofash.

Megjithatë është e paqartë, se si mund të furnizohen me ndihma rajonet e rebelëve në veri-perëndim të Sirisë, që janë kryesisht të prekura nga tërmeti. OKB tërheq vëmendjen, se nga tërmeti janë shkatërruar shumë rëndë rrugët për në Bab-al-Hava, pika e vetme kufitare e hapur mes Turqisë dhe Sirisë për ndihmat humanitare.

Organizata e OKB-së për Refugjatët (UNHCR) bën fjalë për katër milionë refugjatë sirianë në të dyja anët e kufirit, që edhe përpara tërmetit kishin nevojë për furnizime me ushqime.

Sanksionet e BE-së nuk pengojnë ndihmat

Komisari për Ndihmën nga Katastrofat siguroi, se nga furnizimet e ndihmave të BE-së duhet të përfitojnë vetëm njerëzit në Siri, por jo regjimi. "Ne do t'i mbikqyrim saktësisht ato." Akuzat nga Siria, se sanksionet ndërkombëtare pengojnë ndihmat për viktimat e tërmetit, Lenarcici i hodhi poshtë duke iu përgjigjur pyetjes së DW-së: "Nuk ka asgjë, që mund të pengojë furnizimin me ndihma", tha Lenarcic.

Sanksionet drejtohen kundër pasurive dhe udhëtimeve të anëtarëve të regjimit, kundër firmave, që fitojnë nga lufta dhe kundër importimit të armatimeve, që mund të përdoren për të shtyputr njerëzit. Fjala është për pajisje për policinë dhe impiantet e mbikqyrjes së telekomunikacionit. Përveç kësaj Bashkimi Europian ka ndaluar importin e naftës nga Siria si dhe blerjen e bonove sirine të thesarit.

The next step of help: umbrellas and heating

Meanwhile, Turkey is preparing for the second phase of aid for the disaster that follows after the actions of searching and finding people under the ruins are completed. For this phase, the EU promised on Wednesday (08.02.2023) the supply of blankets, umbrellas, stoves and other heating devices as well as medical material so that tens of thousands of wounded and homeless people can be cared for. "We will send these aids as soon as possible," promised Lenarcic./DW

Lajmet e fundit nga