LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The youngest patient in the world/ the 7-year-old from Chile suffers from a tumor

2023-02-08 17:39:00, Kosova & Bota CNA

The youngest patient in the world/ the 7-year-old from Chile suffers from a

A 7-year-old girl from Chile is the youngest patient in the world to be diagnosed with breast cancer. 

The symptoms started when the little girl was 5 years old and were discovered by her mother while she was bathing her, when she noticed a strange lump on her breast.

After a medical evaluation, the oncologists concluded that it is a rare type of breast cancer in the girl, a case that, according to the Chilean media, has surprised the country's scientific community.

Në fillim mjekët siguruan se ishte diçka normale: "Doktori më tha se ajo që kisha nuk ishte normale: se, nëse prisja shumë, do të rritej, por ai kurrë nuk më tha se mund të arrinte në këtë oikë" u shpreh nëna e 7-vjeçares, Patricia Muñoz.

Për shkak të diagnozës së regjistruar, është rekomanduar që vogëlushja t'i nënshtrohet një heqjeje totale të gjirit për të parandaluar përhapjen e tumorit në pjesë të tjera të trupit.

Patricia Muñoz thotë se vajza e saj nuk e ka kuptuar rrezikun e sëmundjes që ka. “E vetmja gjë që më ka përmendur kur e çoj te onkologu është se nuk dëshiron të jetë pa flokë”, shpjegon ajo. Nëna e vajzës ka frikë se si do të ndihet vajza e saj me trupin e saj kur të rritet.

Për momentin pacientja është në pritje të rezultateve për të zbuluar nëse ka metastaza apo jo, sipas asaj që është raportuar me mjete të tjera. Familja e saj është e gatshme të transferohet në Barcelonë, ku kanë trajtuar tumoret e komplikuara te fëmijët.

A është kanceri i gjirit i zakonshëm tek pacientët e mitur?
Sipas Institutit Kombëtar të Kancerit të Shteteve të Bashkuara, kanceri i gjirit është kanceri më i shpeshtë tek gratë midis moshës 15 dhe 39 vjeç; megjithatë, më pak se 5% e kancereve të gjirit ndodhin tek gratë në këtë grupmoshë. 

Kanceri i gjirit në këtë grupmoshë është më agresiv dhe më i vështirë për t'u trajtuar sesa tek gratë e moshuara.

Trajtimi për gratë më të reja dhe të moshuara është i ngjashëm. 

Younger patients can receive genetic counseling (a discussion with a professional who specializes in hereditary diseases) and be tested for familial cancer syndromes.

The possible effects of the treatment on fertility should also be taken into account./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga