LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"We couldn't gamble!"/ Verdho tells the reasons why KESH imported energy

2022-11-29 11:21:00, Ekonomi CNA

"We couldn't gamble!"/ Verdho tells the reasons why KESH imported

The administrator of KESH Ergys Verdho has stated that the institution he leads has perfectly managed the situation with the rainfall in the country.

According to him, it was not predicted that the amount of rainfall would be twice as high and the decisions were taken by the secretariat and the commission of the plenums.

“Le të vijnë këto situata sepse edhe akuzat për keqmenaxhim ne i menaxhojmë, e rëndësishme është që Zoti të na sjellë prurje. Prurjet e javës së kaluar i dhanë një impuls rezervës energjetike, diku te 15 metra nga dita e fillimit të reshjeve. Menaxhimi i prurjeve është menaxhuar në perfeksion. Janë menaxhuar prurjet dhe janë shkarkuar vetëm 35 për qind e rezervës që vinte ndërkohë.  KESH udhëhiqet nga një rregullore e mirëpërcaktuar që ka një sekretariat plotash dhe një komision plotash që mblidhet në rast emergjencash të tilla dhe merr vendime për hidrocentralet kur plotat janë të mëdha. Është mbledhur komisioni dhe ka vendosur që kuota e Komanit të mbahet e palëvizur deri në 175 metra mbi nivelit të detit, ajo e Vaut të Dejës 76. Të hënën e datës 15 ku ka filluar prodhimi me dy HEC-et e Komanit dhe Vaut të Dejës për të ulur nivelin e dy baseneve, për të mirëpritur reshjet e fundjavës. Komani është ulur deri në kuotën 176, dhe Vau i Dejës në 70, të mjaftueshme për të pritur reshje. Ato që ishin parashikuar të ishin 200 mm, erdhën 400 mm, nuk e blejmë dot Zotin!”, ka thënë ai në MCN Live.

Verdho u është përgjigjur akuzave për keqmenaxhim, duke thëne se KESH ishte i detyruar të importonte pasi s’mund të luante bixhoz.

“Menaxhimi i eksporteve vjen për të menaxhuar më mirë ujin. Është hapur një procedurë të premten në datë 17, për të përmbledhur fundjavën, një tjetër të hënën në datë 21, ku ka përmbledhur energjinë e natës, edhe një të mërkurën, për të përmbledhur të shtunën, të hënën, të martën. Ne kemi marrë një çmim 285 euro megavat orë, kur bursat kanë qenë 10 euro mbi këtij çmimi. Shumë i akuzuar për keqmeanxhim, ‘ke importuar kur e dije që do vinin reshje!’. Flasim për 11 nëntorin, kur marrim një program nga OSHEE që na thuhet na duhet energji për javën tjetër. Të ndodhur në këto kushte, me parashikime për 50 mm shi, ti do dalësh në import sepse siguron vendin me energji elektrike. Nuk mund të luajë bixhoz KESH-i. Nëse s’do importonim rezerva energjitike do zbriste në 380. Në rast se reshjet nuk ndodheshim, do përballeshim me kolaps dhe do akuzoheshim. Kjo është hip se të vrava, zbrit se të vrara! Drini ka një hartë përmbytjesh. Kjo sot është e banuar. Është 10 mijë hektarë. Harta e përmbytjes sot ishte 1 mijë e ca hektarë. Në kohën kur qeveriste PD ishte 26 mijë hektarë. Kush është mirëmenaxhim dhe keqmenaxhim i mbetet një eksperti të energjisë për ta vlerësuar”.

Asked how much is the debt of state enterprises to KESH, Verdho says that there are no figures, but the most problematic institutions are OSHEE and Waterworks. /CNA.al

09:52 ECONOMY

Bitcoin bie

Një numër i monedhave të qëndrueshme, si dhe altcoin t...

Lajmet e fundit nga