LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Binance CEO: Don't argue, cryptocurrencies are good option for world governments

2022-11-26 17:56:00, Ekonomi CNA
Binance CEO: Don't argue, cryptocurrencies are good option for world
Illustrative photo

Binance CEO Changpeng Zhao said at a meeting in Athens on Friday that regulating rather than opposing the crypto sector is a better option for world governments as digital currencies become more mainstream.

Cryptocurrency regulation has come into sharp focus following the collapse of several platforms, culminating in the collapse of the FTX currency exchange earlier this month.

"I think most governments now understand that adoption will happen. It's best to regulate the industry in the country and not try to fight against it," Zhao said.

Bota e errët e kriptos erdhi në qendër të vëmendjes kur FTX, një shkëmbim kriptosh, paraqiti kërkesë për mbrojtje nga falimentimi në Shtetet e Bashkuara më 11 nëntor, pasi tregtarët tërhoqën 6 miliardë dollarë nga platforma në tre ditë.

Binance CEO: Don't argue, cryptocurrencies are good option for world

Kolapsi ka lënë rreth 1 milion kreditorë të përballen me humbje që arrijnë në miliarda dollarë. Sidoqoftë, Zhao tha se priste që industria të rimëkëmbej.

"(Ky vit) ishte një vit shumë i keq, dy muajt e fundit kanë ndodhur shumë. Unë mendoj se tani shohim se industria është më e shëndetshme... vetëm për shkak se FTX ndodhi nuk do të thotë se çdo biznes tjetër është i keq", tha ai.

I pyetur nëse shihte vende që shtonin kriptovaluta si Bitcoin në rezervat e tyre në të ardhmen, Zhao u shpreh se priste që vendet të fillonin ta shtonin, veçanërisht ato që nuk kishin monedhën e tyre.

"I think the smaller countries will start first", he declared./ CNA.al

09:52 ECONOMY

Bitcoin bie

Një numër i monedhave të qëndrueshme, si dhe altcoin t...

Lajmet e fundit nga