LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Scandal/ Albania bought the dismantled incinerator in Romania, the government of Zimbabwe rejected it

2023-03-31 22:52:00, Denoncim CNA

Scandal/ Albania bought the dismantled incinerator in Romania, the government of

A scandal has come to light from the testimony of an Italian citizen, involved in the case of incinerators.

Gabriele Tarroni Longinotti is the former partner of Alberto Presezzi, the latter a partner in the Tirana incinerator company, as well as administrator and owner of the "Bruno Presezzi" Company.

Longinotti testified that Presezzi bought a second-hand semi-automatic incinerator in the city of Costanza in Romania.

According to the Italian's testimony for the show "Piranhas", Romania had asked to dismantle this incinerator because it was causing a lot of expenses.

“Kompania italiane, ka blerë një incenerator gjysëm automatik, në qytetin e Kostancës në Rumani. Në dorë të dytë. U kontaktuan nga bashkia e Konstancës për të shkrirë një incenerator të përdorur gjysmëautomatik. Të cilin qyteti rumun e kishte instaluar, por ishin më shumë shpenzime se sa fitime. Prandaj u çmontua, dhe kompania italiane u pagua nga bashkia e Konstancës me 75 mijë euro… pra, i kanë paguar për të çmontuar”, është shprehur ai.

Pas riparimit, shtetasi italian pretendon se Presezzi tentoi ta shiste inceneratorin në Zimbabve, por qeveria e Zimbabveve e kuptoi se diçka nuk shkonte dhe refuzoi ta blejë.

Ai theksoi se pikërisht në këtë moment hyn në lojë Shqipëria, e cila u interesua për të blerë inceneratorin.

"Çfarë ndodh? Në mënyrë të habitshme, ky incenerator, që edhe në Afrikë u refuzua, dhe për më tepër ishte bërë një padi ndërkombëtare ndaj këtyre personave, u ble për qindra miliona euro nga qeveria shqiptare. Dhe pastaj, personi që kam njohur dhe i kam folur dy herë, është kryetari i bashkisë Tiranë, ky djalë i ri që shfaqet shpesh në televizion, dhe me të cilin kam folur personalisht, jemi përshëndetur", deklaroi ai.

Sipas Gabriele Tarroni Longinottit, në këtë proces është përfshirë kryebashkiaku Veliaj.

"It was Erjon Veliaj, the mayor of Tirana, and he had participated in the purchase of this garbage incinerator, which we did not know who to give it to, and everyone in the company was satisfied that they all came together, we threw it away and we sold something that was unsaleable. If a screw costs a cent, and I sell it for six euros, no one in the world can dispute that. Why? If I find you half-witted and sell a thing that costs a cent and sell ten, in a country like Albania where everything is possible, because you live in a country with absolute corruption. In any country in the world, Italy, Switzerland, etc., even in Zimbabwe it would be impossible. But in Albania you can becomes", further underlined Gabriele Tarroni Longinotti?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga