LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The notary holds the journalist hostage/ Her husband rapes the filming crew of "Stop"

2023-03-29 21:36:23, Denoncim CNA

The notary holds the journalist hostage/ Her husband rapes the filming crew of

Dritan Harapi, a resident of Fier, told "Stop" that he had a 5 thousand m2 arable land, which he sold to Llazar Shyti, for 13 million Lek. He signed the contract with the notary Anila Haxhiu on September 21, 2022.

But out of 13 million Lek, he received only 8 million and when the transfer of ownership took place, he would receive the other 5 million. Dritani says that his son, Dilaver Shyti, head of the Dërmena Administrative Unit, came to his office instead of Llazar.

“Kam një problem për një shitje prone që kemi bërë me notere Anila Haxhiu. Në zyrë muhabetin për shitjen e tokës e kam bërë me Dilaver Shytin. Ky është kryetari i komunës në Dërmenas. Më dha 8 milionë Lekë ky Dilaver Shyti”, tha denoncuesi.

Por pas 8 muajsh, akoma nuk ka marrë paratë edhe pse blerësi pretendon se ia ka kaluar noteres.

“Unë tokën ia kam dhënë. Ky më thotë mua që noterja ka humbur certifikatën e tokës që ia kam dorëzuar unë brenda te zyra e saj. Vete te zonja dhe më thotë, po, nuk e gjej dot, s’po e bëj dot. Ky muhabet vazhdon edhe sot. Pronën e dhashë dhe lekët unë nuk i kam marrë akoma. Se ku kanë ngelur këto lekë unë nuk e di”, tha denoncuesi.

Denoncuesi shkon të bisedojë personalisht me Dilaver Shytin për këtë problematikë. Ndërsa ky i fundit i kërkon llogari bashkëshortit të noteres që të kalojë paratë. 

Qytetari: O Dilaver, çfarë po bëhet për atë muhabetin tim?

Kryetari Dilaver Shyti: I ka kaluar që pardje.

Qytetari: Pardje pashë unë, s’ishte.

Kryetari Dilaver Shyti: Po do kohë ajo, se merret nga banka qendrore, merret konfirmimi, kalon pastaj.

Kryetari Dilaver Shyti: Ja ore, një minutë! Mbrëmë më tha, që i ka kaluar. Alo? O Ilir (ish-bashkëshorti i noteres), ore se më erdhi ky Harapi këtu ore. A më the, që ia kalove lekët? O Ilir? Po s’i kanë vajtur ore! Epo mirë ore dakord, po ik prapë shikoje atje! A të kam vlla!

Kryetari Dilaver Shyti: I kam kaluar, tha ai.

Qytetari: Ore i ka çuar gjë, se pres edhe 10 ditë unë, se prita 8 muaj.

Kryetari Dilaver Shyti: Ore m’u betua për çunat, që i kam çuar, tha. 

Qytetari: Të ktheu përgjigje ai ty?

Kryetari Dilaver Shyti: I kam çuar tha, për kokë të çunit.

Qytetari: Është e sigurt, mos të…?

Kryetari Dilaver Shyti: E sigurtë o vlla, se… O vlla, jo Flamuri ore, ore për këtë ore….

Qytetari: Dritan Harapi,- thuaji ore!

Kryetari Dilaver Shyti: Dritan Harapi, o shoku. E Llazit (babait të kryetarit), Llazit që i humbi hipoteka. O vëlla, po për këtë po të them unë, jo për atë Flamurin, ore. O po ma shiko një çikë, të lutem lidhu me Anilën! Hajde vëlla!

Qytetari: Tashi ça do bëj unë?

Kryetari Dilaver Shyti: Tani do presësh javës tjetër të marrësh lekët.

Qytetari: O Dilo, se vajti 8 muaj, po më telendis. Po ja pra, shiko çfarë më the ti, i ka kaluar. Tashi thotë, ia ka kaluar një tjetri.

Kryetari Dilaver Shyti: Po m’u betua ore! Dhe mbrëmë ishim bashkë, ia hodha Dilo, tha, pa merak!

Qytetari: Tashi ia ka hedh tjetrit ai.

Kryetari Dilaver Shyti: Jo, jo është Flamur Harapi ai.

Rrugës del edhe një falsifikim.

Kryetari Dilaver Shyti: Dëgjo tani cikë ti vëlla, do ta bënte ndryshimin ajo. Të bënim një letër false, që t’i merrje lekët. Unë i thashë bëj çfarë të duash, dua, që t’i kalojnë lekët. Nuk e dua tokën!

Qytetari: Po vetëm tek unë ky problem? Kunata, vjehrra…

Kryetari Dilaver Shyti: Po doli certifikata.

Kryetari Dilaver Shyti: Eh, më i këputuri. Në darkë do vete vetë. Javës tjetër do t’i hedhë, se s’bën.

Gazetarja bisedon me blerësin dhe ky i fundit telefon direkt bashkëshortin e noteres Ilirjan Ymeri. Ky i fundit thotë se i ka kaluar paratë.

“Unë ia kam mbyllur lekët këtij. Ia kam mbyllur në numrin e llogarisë së noteres. Me daljen e certifikatës në emrin e babait tim, zotëria merr lekët nga noterja”, tha Shyti.

Në këto kushte “Stop” shkoi te zyra e noteres Anila Haxhiu. Në fillim ajo mohon identitetin e saj. Noterja po ashtu refuzon të japë shpjegime, përdor dhunë verbale dhe fizike me gazetaren e emisionit Stop dhe njofton policinë. Haxhiu fillimisht tentoi të nxjerrë me dhunë gazetaren nga zyra noteriale. Por çuditërisht, prapë me dhunë, e kyç brenda duke mbajtur peng një person.

Anila Haxhiu: Jo nuk është Anila.

Gazetarja: Po ku mund ta gjejmë?

Anila Haxhiu: A mund të dalësh pak jashtë të lutem një moment.

Gazetarja: Mos më gënje, nëse je Anila…

Anila Haxhiu: Po ç’të duhet ty?

Gazetarja: Më duhet, jam gazetarja, e drejta e informimit, neni 4. Keni bërë një kontratë noteriale…Pse nuk ia keni dhënë diferencën.

Anila Haxhiu: O zonjë, të marr pak policinë të dalësh pak.

Gazetarja: Merre policinë, është e drejta jote. Keni një kontratë shitjeje mes dy palëve dhe shuma e likujdimit ka qenë 13 milionë e 449. Zotërisë i janë dhënë 8 milionë e ca dhe duhet t’i kthehet një shumë tjetër 5 milionë e 49 mijë lekë. Sapo pyeta palën tjetër, tha që i ka në llogari noterja.

Anila Haxhiu telefonon policinë: Dikush futet pa dëshirë në zyrë.

Gazetarja: Jo dikush, është emisioni Stop dhe jo pa dëshirë, është e drejta e informimit.

Anila Haxhiu: Të lutem më duhet mbështetja juaj tani.

Gazetarja: Ndërkohë që vjen policia a mund të më sqaroni pak pse i mbani lekët qytetarit?

Anila Haxhiu: Do bëj kallëzim për këtë zonjë. Mund të dilni të gjithë jashtë. Mund të dalësh pak jashtë. Presim këtu policinë.

Gazetarja: Mos më prek. Pse më prek? Mos më prek.

Tenton të mbyllë derën dhe lë gazetaren brenda

Gazetarja: Kjo është noterja. Nuk ke pse e mbyll ti.

Gazetarja: Miq të Stopit këtu ndodhemi tek zyra noteriale e noteres Anila Haxhiu e cila nuk e di ça ka bërë, por na ka marrë peng, na ka mbyllur brenda. Kamera e ka fokusuar që më ka mbyllur pa të drejtë. Hape derën se po mban peng një person.

Anila Haxhiu: Peng do të të mbaj.

Gazetarja: 5 milionët i mbajte peng.

Gazetarja: Duhet t’i ktheje brenda 24 orëve. Po më mban dhe mua peng. E presim jashtë policinë se nuk iki pa merak.

Pasi noterja kthjellohet dhe liron gazetaren e emisionit “Stop” në moment vjen një person që rezulton se është burri i noteres, Ilirjan Ymeri ku godet pas shpine në pjesën e kokës, operatorin e emisionit “Stop”, Igli Zela. Pastaj i vërsulet gazetares së “Stop” e cila në ato momente po mbante në dorë aktin noterial si dhe celularin. Ky i fundit e nxjerr inatin me celularin duke e thyer. Pas grupit të xhirimit nuk mjaftohet me kaq, por dhunon edhe denoncuesin që solli rastin në “Stop”.

Gazetarja: Të lutem mos më prek.

Ilirjan Ymeri e godet dhe thyen celularin e gazetares.

Ilirjan Ymeri dhunon edhe denoncuesin.

Journalist: As you can see, an unidentified citizen, that person with the cherry t-shirt, comes and abuses the filming crew of the show "Stop" and the citizen. Police two seconds. Odeta Gjevori, journalist from the show "Stop". The shooting grouping has been compromised.

Policeman: Come with me because she answered the phone, I don't know what the problem is.

Journalist: Why did she get on the phone, that she locked me in and went out that her husband came and violated the film crew?

Journalist: Why should I come to the police station now?

Policeman: Because there are allegations against you. Why don't you file a report?

Journalist: Yes, I will come and do it./ tvklan

Lajmet e fundit nga