Kaliningrad could trigger a frontal war between Russia and the West

2022-06-25 12:42:00, Blog Pierre Haski
Kaliningrad could trigger a frontal war between Russia and the West
Illustrative photo

It is a small and isolated enclave of 15 thousand square kilometers, in which live about 500 thousand people, and over which the Russian flag is flying. Since the beginning of the occupation of Ukraine, anyone trying to guess where the situation could escalate in the future speaks of this anomaly of history, but that has a truly explosive potential: Kaliningrad.

Për të kuptuar arsyen, mjafton që të shihni mbi një hartë gjeografike. Tani përshkallëzimi i frikshëm, duket se është mbi të gjithë në Evropë dhe Perëndim. Kaliningradi është një territor shumë i armatosur i Federatës Ruse, ne kufi midis Polonisë dhe Lituanisë, dhe pa asnjë lidhje me pjesën tjetër të Rusisë.

"Furnizimet ushqimore dhe çdo gjë tjetër, kryhet përmes një korridori 35 kilometra të gjerë midis kufijve të Polonisë dhe Lituanisë, që të dyja vende anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Por tani Lituania ka vendosur të vendosë sanksione të forta ndaj produkteve ruse me destinacion Kaliningradi. Rusia reagoi ashpër të hënën me fjalë shumë kërcënuese: në rast se nuk rivendoset në tërësi linja transit, “Rusia rezervon të drejtën të veprojë për të mbrojtur interesat e saj kombëtare”, deklaroi Moska.

Një rrezik shumë i madh

Por përse Lituania ka vendosur të veprojë pikërisht tani? Dhe mbi të gjitha, a ka rënë dakord Vilniusi për veprimin e tij me partnerët evropianë dhe të NATO-s? Është e qartë se nëse Kremlini ka vendosur të kundërpërgjigjet për të rivendosur me forcë linjën e kalimit tranzit midis Kaliningradit dhe Bjellorusisë (dhe prej andej në Rusi), ekziston një rrezik i konsiderueshëm i përshkallëzimit të situatës.

Reagimi i parë erdhi nga Brukseli, ku Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell, i hodhi poshtë kërcënimet ruse, duke theksuar se Lituania nuk është “fajtore për asgjë”. Sipas Borrell, Lituania vetëm sa ka zbatuar modalitetet e sanksioneve të miratuara nga Bashkimi Evropian.

Kaliningrad could trigger a frontal war between Russia and the West

Është e qartë se Moska nuk mendon njëlloj, dhe e konsideron këtë veprim si një angazhim të mëtejshëm nga ana e NATO-s. Aktualisht nuk ka asnjë “bllokadë” ndaj Kaliningradit, të ngjashme me atë të vendosur në Berlinin Perëndimor gjatë Luftës së Ftohtë nga kampi sovjetik.

Kjo sepse Kaliningradi mund të furnizohet ende në rrugë detare. Por më 20 qershor, banorët e enklavës ruse mësynë në supermarkete në panik e sipër. Prandaj Moska nuk mund të qëndrojë pasive. Rreziku është edhe më i madh, kur kemi parasysh faktin se Kaliningradi është një nga territoret më të militarizuara në botë.

Aty ndodhen të pozicionuara raketat balistike dhe armë bërthamore, përveç flotës ruse të Baltikut. Kjo rritje e madhe e tensioneve, nxjerr në pah edhe një paradoks historik. Dikur në këtë rajon ekzistonte “Korridori i Gdanskut”, që iu imponua Gjermanisë në vitin 1919, për t’i lejuar Polonisë daljen në det.

Kaliningrad could trigger a frontal war between Russia and the West

Në vitin 1939 Gjermania naziste vendosi ta rimarrë atë pas aneksimit të Sudeteve. Një slogan pacifist i përhapur në Francë në vitin 1939 thoshte: “A duhet të vdesim për Dancigun!”. Në fund, lufta nuk u shmang.

Pas fundit të luftës, Bashkimin Sovjetik aneksoi nga Gjermania qytetin e Kënigsbergut si një formë kompensimi, i riemërtuar si Kaliningrad, dhe i pajisur me një korridor të mbiquajtur Suvalki për të arritur në Bjellorusi, në atë kohë pjesë e Bashkimit Sovjetik.

I njëjti devijim si “Korridori i Gdanskut”.

"Should we die for Kaliningrad?" We have not yet reached that point, but the city of origin of the philosopher Emanuel Kant, is ready to become a wound that must be treated immediately, to avoid an even more serious wound in the confrontation between Russia and the West. This poisonous legacy of the twentieth century, has all the ingredients to cause a major crisis./ "Internazionale- Adapted from CNA.al

 

09:48 Blog

What is the G7?

The G7 summit takes place in late June under the German pres...

Lajmet e fundit nga