LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i Bordit të Transparencës, miratohet lista e çmimeve të orizit, sheqerit dhe miellit

11 Qershor 2022, 21:58, Ekonomi CNA
Vendimi i Bordit të Transparencës, miratohet lista e çmimeve
Foto ilustruese

Rritja e çmimeve po kthehet çdo ditë në një stres për shqiptarët, duke e bërë jetësën edhe më të vështirë.

Për të monitoruar këtë situatë, qeveria ka ngritur Bordin e Transparencës dhe Monitorimit të Çmimeve.

Ky bord ka zhvilluar mbledhjen e radhës dhe ka vendosur miratimin e listës së çmimeve të reja për produket që tregtohen me shumicë/pakicë, produktet e ushqimeve bazë.

Bordi i Transparencës vendosi që këto produkte duhet t’i ofrohen konsumatorit familjar në markete me çmime jo më të larta se: 101 lekë/kg për orizin kokërrgjatë, 104 lekë/kg për sheqerin dhe 90  lekë/kg për miellin masiv.

Ndërkohë, për çmimin e vajit, ky bord bën të ditur se nuk do të aplikohet një çmim i unifikuar edhe pse është një nga produktet që ka pësuar më shumë rritje të çmimit./CNA.al

Lajmet e fundit nga