LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata ekonomike në vend për vitin 2022/ Ibrahimaj bën bilancin: Kemi rritje në të gjithë sektorët

28 Dhjetor 2022, 09:48, Aktualitet CNA
Situata ekonomike në vend për vitin 2022/ Ibrahimaj bën bilancin:
Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, pasqyron ecurinë e ekonomisë në vend për vitin 2022.

Sipas bilancit, ministrja thekson se ka pasur një rritje të ndjeshme në të gjithë sektorët.

Ndër të tjera ka folur edhe për inflacionin, ku thekson se është ndikuar nga agresioni rus në Ukrainë. Ibrahimaj nënvizon se në muajin nëntor ka pasur një tendencë rënia në krahasim me muajin tetor.

Tremujori i parë ka shënuar rritje ekonomike. Ecuria e ekonomisë ka rezultuar me rritje duke filluar nga janari deri në nëntor.

Kemi pasur rritje në të gjithë sektorët. Ecuria e kredisë ka vijuar të mbetet me norma dyshifrore.

Kërkesa e konsumit është rritur në 9.6 %. Është një numër i lartë me vitin 2021. Kjo ecuria e kredisë tregon për prirje të konsumatorëve për konsum. Remitancat gjatë vitit kanë shfaqur tendencë rritjeje në krahasim me 9-mujorin e parë. Flukset e investimeve të huaja janë rritur. Stoku është rritur me 18.5 % në krahasim me vitin e kaluar.

Energjia, uji dhe gazi kanë pasur rritje të investimeve direkte. Inflacioni ka qenë kryefjala, termi dhe tema që është diskutuar më shumë gjatë 2022-shit.

Në muajin nëntor për herë të parë patëm një inflacion në normë mesatare, më të ulët në krahasim me tetorin. Shpresojmë që kjo tendencë të jetë në rënie”, tha ministrja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga