LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta Atë Arthur Liolin/ Humbje e madhe për Kryepeshkopatën Orthodhokse Shqiptare në Amerikë

29 Shtator 2023, 10:01, Aktualitet CNA
Ndahet nga jeta Atë Arthur Liolin/ Humbje e madhe për
Atë Arthur Liolin

Atë Arthur Liolin është ndarë nga jeta. Lajmin e hidhur e ka ndarë Mitropolia e Shenjtë në Korçë.

Ikja nga jeta e Atë Arthurit është një humbje e madhe jo vetëm për familjen e tij, por edhe për Kryepeshkopatën Orthodhokse Shqiptare në Amerikë dhe komunitetin shqiptar në SHBA.

Mitropolia e Shenjtë e Korçës ka shprehur ngushëlimet e sinqerta për familjen e Atë Arthur Liolin.

FJETI MË ZOTIN ATË ARTHUR LIOLIN

Me hidhërim të thellë morëm lajmin e fjetjes në Zotin të Atë Arthur Liolinit. Një humbje e madhe për familjen e tij, Kryepeshkopatën Orthodhokse Shqiptare në Amerikë si dhe për  të gjithë komunitetin shqiptar në Amerikë. Mitropolia e Shenjtë e Korçës i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së tij dhe lutemi që Perëndia t’ju japë atyre forcë dhe  shpirtin e tij ta prehë në tendat e të drejtëve.

I përjetshëm kujtimi!”, ka qenë ky reagaimi i Mitropolisë së Shenjtë të Korçës.

Artur Evans Liolin lindi më 19 qershor 1943 në Nju-Jork në një familje me origjinë korçare nga Boboshtica.

Atë Arthur ka qenë kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në ShBA.

Përveç aktivitetit fetar, ka edhe një aktivitet të madh humanitar e diplomatik në dobi të Shqipërisë, si dhe mjaft studime për : "Shqipëria - enigmë evropiane", "Fan Noli dhe vetëdija shqiptare", "Shoqëria shqiptare - riformim dhe gjetje", etj.

Gjithashtu, ka kryer studime në Institutin “Albert Schveitzer” në Zvicër në programin: “Kriza në Qytetërimin Perëndimor,” ku përfshihen një sërë hulumtimesh ekonomike, kulturore, historike dhe filozofike.

Atë Arturi ka shkruar mjaft artikuj rreth çështjes shqiptare në gazetën “Dielli,” dhe më tej nëpër revista te ndryshme si “Liria”, Illyria”, “Koha Jonë” etj.

Në vitin 1970 u dorëzua në gradën priftërore në Boston ku i ka shërbyer popullit shqiptaro-amerikan.

Ai ka organizuar Bibliotekën e Fan Nolit, pranë Kryekishës së Shën Gjergjit në Boston.

Në vitin 1975 u emërua Kancelar i Peshkopatës Ortodokse Shqiptare të Amerikës.

Në vitin 1991 Atë Arturi bëri udhëtimin më të famshëm të jetës së tij, ku meshoi në 22 qytete të Shqipërisë.

Ka udhëtuar në Shqipëri edhe dy herë të tjera për të qartësuar pozicionin e kolonisë amerikane në çështjen e Kishës Ortodokse Autoqefale dhe marrëdhëniet delikate me popujt fqinjë./ CNA

Lajmet e fundit nga