LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët/ Paralajmëron avokati i Lefter Kokës: Shumë shpejt do të dalë e vërteta

17 Tetor 2022, 11:18, Aktualitet CNA

Inceneratorët/ Paralajmëron avokati i Lefter Kokës: Shumë

Ish-ministri Lefter Koka, prej 10 muajsh ka qëndruar në paraburgim, pasi akuzohet se ai ka lidhje me aferat e inceneratorëve.

Ditën e sotme avokati i ish-ministrit, në një deklaratë për mediat është shprehur se shumë shpejt njerëzit do të marrin vesh të vërtetën, lidhur me fakte që nuk i kanë dëgjuar më parë. Sipas tij deri tani janë dëgjuar vetëm akuzat politike, por në gjykatën e themelit do të paraqiten fakte të reja.

“Sot ishte kërkesa e dytë që ka bërë Koka për zëvendësim e masës së sigurimit. Ai është në kushte të rënduara shëndetësore. Siç e dini kjo gjyaktë vendosi rrëzimin e kërkesës ditën e premte. Në këto kushte ne si mbrojtje, si ekip ligjor i zotit Koka, ne do të kërkojmë që çështje të shkojë për gjykim me themel. Ai nuk mund të vazhdojë të jetë në kushtet e  paraburgimit, i vetmi përson që priti dënimin në shtepinë e vet dhe e mori me qetësinë. Në një shoqëri demokratike ku ligji do mbizotëronte, Koka sot do të ishte i lire.

Vijimi i mbajtjes në burg në këtë mënyrë,në kushte të rënda shëndetësore është tërësisht i padrejtë, në gjykimin e themelit do të keni mundësi të dëgjoni të vërtëten e zotit koka, pasi deri tani jeni bazuar vetëm mbi atë kallëzim poltik ndaj zotit Koka.”, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga