LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Altin Dumani dhe Arben Kraja po hetojnë Metën/ 5 çështjet e ish-Presidentit në SPAK

22 Shkurt 2023, 10:33, Aktualitet CNA

Altin Dumani dhe Arben Kraja po hetojnë Metën/ 5 çështjet

Ndaj kreut të PL-së, Ilir Meta, i cili është thirrur sot në SPAK, ka disa kallëzime.

Në prill të vitit 2022, SPAK-u ka rihapur dosjen e CEZ-DIA të vjedhjes së parave publike. Hetimet po ndiqen nga vetë drejtuesi i SPAK-ut, Altin Dumani, dhe Arben Kraja.

Një kallëzim ka lidhje me çështjen e lobimit në SHBA me 670 mijë USD.

Këto para nuk janë deklaruar nga Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi.

Kjo është çështje është në duar të SPAK-ut që prej gushtit 2022.

Meta dhe bashkëshortja e tij, janë denoncuar në SPAK edhe nga avokati Idajet Beqiri, mosdeklarimin e parave të shpenzuara për shërbime estetike nga çifti, në një klinikë në San Marino dhe Austri.

Një tjetër denoncim ndaj Metës është bërë edhe për pastrim parash fshehjen e pronësisë së godinës së LSI-së.

Në 25 korrik, SPAK-u ka regjistruar një tjetër procedim penal nr. 137, për shpërdorim detyre, korrupsion dhe pastrim parash, ku të kallëzuar janë Ilir Meta, Monika Kryemadhi, vëllai i Monikës, Drini Kryemadhi dhe vjehrri i Drinit, Nuri Peti./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga