LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK dhe inceneratorët/ Kur do sqarojë Agaçi 14 vendimet në një ditë

26 Prill 2022, 10:50, Denoncim CNA

Koncesioni i inceneratorëve, i cili fillon me tre kontrata 178 milionë euro, por që në shifra reale taksapaguesve shqiptarë do t?iu kushtojë mbi 600 milionë euro, ku janë përfshirë zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar.

Në lidhje me këtë koncesion, i akuzuar si afera e shekullit, tashmë janë në pranga një ish-ministër i Qeverisë ?Rama 1?, dhe një ish-deputet i PS, por produkte politike të LSI.

Në Këshillin e Ministrave, aty ku në dhjetor të 2014-ës, brenda ditës u firmosën nga 9-14 vendime. Institucione që përgjigjeshin me ?shpejtësinë e erës?. Gjithçka zgjidhet me ?çelësin e artë?, aty ku “reciton” Engjell Agaçi.

Një ndër personat e akuzuar shpesh në media dhe nga politika, në lidhje me këtë aferë është edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, Engjëll Agaçi.

Vendimet janë marrë në Këshillin e Ministrave. Personi përgjegjës që mbledh dokumentacionin dhe i kalon ato në mbledhjen e Qeverisë, është Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë. Dhe ky është Engjëll Agaçi.

14 vendime brenda dite, procedura të kaluara në Qeveri, akuza të për përitura nga opozita për qindra milionë euro kontrata, dhe deri tani duket se nga drejtësia nuk ka ende asnjë veprim ndaj Agaçit. SPAK bën sehir pse?

A ka njeri që mund të besojë se një ministër i vetëm, si Lefter Koka apo së bashku me ish-sekretarin e tij, Alqi Bllako të kenë lëvizur të gjithë gurët, të kenë kaluar 14 vendime Qeverie brenda dite? Të kenë vënë në lëvizje institucionet, për të firmosur qindra milionë euro kontrata?

Gjithçka nuk mund të mbyllet me Alqi Bllakon dhe Lefter Kokën.

Që në vitin 2013, me ardhjen e Rilindjes në pushtet, Agaçi është Sekretar i Përgjithshëm në Kryeministri.

Dhe çdo vendim që ka kaluar në mbledhje Qeverie, ka kaluar edhe në duart e Engjëll Agaçit.

Prandaj SPAK nuk mund të mbyllë sytë as veshët. Dokumentet dhe provat janë aty.

Engjëll Agaçi duhet të sqarojë akuzat, për 14 vendimet brenda një dite./CNA.al

Kur do e thërrasë SPAK, Engjëll Agaçin?

Detajet/ Rama gati të “servirë kokën” e Engjëll Agaçit?

Kush e anuloi fjalimin e Ëngjëll Agaçit?

 

Lajmet e fundit nga