LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sfidat më të mëdha për industrinë e kanabisit në 2022

16 Prill 2022, 08:29, Aktualitet CNA

Industria e kanabisit është rritur në mënyrë të shpejtë vitet e fundit në përgjigje të zgjerimit të legalizimit dhe një vërshimi të kapitalit nga firmat e kapitalit sipërmarrës dhe investitorët e tjerë. Industria hapi terren të ri vitin e kaluar pasi New Jersey, Montana, South Dakota dhe shtete dhe juridiksione të tjera votuan për legalizimin e përdorimit rekreativ të kanabisit. Këtë vit, Nju Jorku, Virxhinia, Nju Meksiko dhe Konektikati u shtuan në listën e shteteve që legalizojnë përdorimin rekreativ.

Legalizimi dhe shitja e kanabisit po përparon me shpejtësi jo vetëm në SHBA, por globalisht. Shitjet globale të kanabisit pritet të rriten nga 13.4 miliardë dollarë në 2020 në 33.6 miliardë dollarë deri në vitin 2025. Kjo mundësi rritjeje ka krijuar një listë të gjatë biznesesh, IPO dhe gjithashtu një valë bashkimesh dhe blerjesh të lidhura me kanabisin (M&A) që përfshin kompanitë në prodhim , shpërndarje, pasuri të paluajtshme, shitje me pakicë dhe fusha të tjera.

Pavarësisht kësaj rritjeje, pandemia globale COVID-19 krijoi një trazirë të madhe në industrinë e kanabisit në vitin 2021, dhe pritet që industria të përballet me sfida të mëdha në 2022.

Ndërsa industria rritet, ajo duhet të përshtatet me një peizazh ligjor kompleks që ndryshon shpejt. Sfida e kompanive të kanabisit është se shtete të ndryshme brenda SHBA-së si dhe vende të ndryshme kanë ligje të ndryshme që zbatohen për ligjshmërinë, përdorimin, shpërndarjen dhe rritjen e kanabisit.

Ndërsa industria legale e kanabisit vazhdon të rritet, kompanitë të themeluara jashtë industrisë po zgjerojnë terrenin e tyre. Industritë e ashtuquajtura “të varësisë” alkooli, duhani dhe farmaceutika kanë investuar shumë në tregun e kanabisit. Ata kanë blerë shumë kompani me qëllimin për të shitur kanabis masivish. Ky trend mund të transformojë në mënyrë dramatike industrinë e kanabisit./ CNA.al

Legalizimi i kanabisit/ Këto janë 20 përfitimet shëndetësore që të gjithë duhet t?i dinë

Legalizimi i kanabisit/ Nga përfitimet shëndetësore tek ato ekonomike, disa fakte që duhet të dini

Vendet Europiane që mund të legalizojnë kanabisin rekreativ në vitin 2022

Kanabisi mjekësor, duhet apo jo legalizuar

Prodhon miliarda dollarë/ Kanabisi, një industri që sjell vende pune dhe rritje ekonomie

Lajmet e fundit nga