LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtarë dhe biznesmenë në pranga/ SPAK “pret kokat” e korrupsionit me inceneratorët

29 Mars 2022, 06:49, Aktualitet CNA

SPAK, ka firmosur nëntë urdhër arreste. Ndërkohë policia, po vijon operacionin në terren.

Arrestimet po bëhen në kuadër të hetimeve për inceneratorin e Fierit dhe Elbasanit.

Raportohet se nga 20 urdhër arrestet 12 janë masa sigurie ‘arrest me burg’ nga të cilat 7 janë ekzekutuar dhe 5 të tjerë janë në kërkim dhe 8 të tjerë po hetohen në  gjendje të lirë.

Në pranga, thuhet se kanë përfunduar zyrtarë dhe biznesmenë, që kanë lidhje me inceneratorët e Elbasanit dhe të Fierit.

I akuzuar për përvetësimin përmes korrupsionit të 3.7 milionë euro në burg për këtë çështje është ish-ministri i Mjedisit Lefter koka ndërkohë që janë marrë në pyetje nga SPAK për orë me radhë dhe kryetari i bashkisë së Fierit Armando Subashi si dhe deputeti socialist Alqi Bllako./CNA.al

Afera e inceneratorëve/ SPAK firmos disa urdhër-arreste

Lajmet e fundit nga