LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari flet me shifra/ Pse nuk vihet në punë inceneratori i Elbasanit

17 Shkurt 2022, 21:46, Aktualitet CNA

Gazetari Elvi Fundo, ka zbardhur detaje të tjera për aferën e inceneratorëve. Në një lidhje me emisionin ?Të paekspozuarit? me Ylli Rakipin, Fundo tha se në Elbasan, sipas të dhënave ka një mashtrim fillestar që me ofertën e bërë nga kompania që ka shprehur interes.

?Kosotja për të djegur një ton mbetje shkon ne 35 euro. Bashkia e Elbasanit që ta vë në punë inceneratorin për 10 ton në ditë do të duhet të paguaj 1.2 milion euro në vit, para që ajo nuk i ka dhe nuk mund ti ketë. Do të duhet ti paguj vetë bashkia.

Sipas një te dhëne zyrtare këta kanë qene në dijeni në kostove të larta të inceneratorëve. Metoda më e kushtueshme është incenerimi. Të tilla investime riskojnë interesin publik.

Në Elbasan, sipas të dhënave ka një mashtrim fillestar me ofertën e bërë fillimisht nga kompania që ka shprehur interesin për të marrë këtë inceneratorët. Ajo nuk është një PPP e pastër por është ndërtuar më paratë e pastra të shqiptarëve.

Sipas të dhënave del që kur i është bërë oferta qeverisë shqiptare, është thenë se do harxhohet një sasi energjie, dhe një pjesë do përfitohet nga djegia, pra del një me një.

Në Elbasan sot që flasim janë malet me plera dhe shumë bashki nuk i çojnë. Në Tiranë dhe Elbasan nuk kemi inceneratorë dhe në Fier rrezikon të falimentojë?, tha Fundo./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga