LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHËNIM/Dy ‘kapterë’ në një derë!

30 Janar 2022, 17:00, Aktualitet CNA

Mund të duket pak e pabesueshme, por ndodh ashtu siç ka ndodhur në repartet ushtarake dikurë që ka pasur shumë kapterë, të cilët kanë qenë edhe njerëz të nderuar, profesionistë, ushtarakë, që kanë kryer detyrën e tyre, apo siç ndodh edhe sot rëndom.

Këtë herë ne po sjellim një rast ku kemi dy kaptërë në një derë. Por ka një ndryshim, nuk e kemi në derën e repartit ushtarak, por e kemi në derën mediatike. Njërin e kemi pronar, e tjetrin e kemi drejtor.

Mos e besoni po deshët, por janë vërtetë dy kapterë në një derë dhe janë tek ?Panorama? është pronari i saj, kapteri i dikurshëm i ndërlidhjes, i famshmi Irfan Hysenbelliu, njeriu i cili për mediat e tij dhe të familjarëve të tij ka marrë pagesa nga inceneratorët për reklama rreth 300 mijë euro në vit. Njeriu që ndërtonte 7 apo 8 kate pa leje pallati dhe më pas i legalizonte. E shumë të tjera ‘bëma e gjëma’ të njeriut ku takohet Lulzim Basha me Taulant Ballën dhe Erion Veliajn, apo të njeriut që sot nga dashuria e madhe për inceneratorët dhe Rilindjen është kthyer në dashurinë më të madhe të të ardhmes së Shqipërisë së Lulzim Bashës e kështu me radhë.

Në fakt nuk mjaftonte ?Panorama? si kapter ndërlidhje i dikurshëm, para viteve 90, por i duhej edhe një tjetër, është kapteri mediatik, Alfred Peza, njeriu i Shkollës së Bashkuar në vitet 90. E quajmë kapter mediatik sepse në fakt termi duhet të ishte paska më i gjatë, ?kapteri miliarder mediatik? pasi CNA.al disa vite më parë zbuloi se Alfred Peza kishte rreth 1 miliard lekë aksione në një bankë të nivelit të dytë dhe me një procedurë ligjore të shpejtë mbylli dokumentet dhe dosjet, megjithëse në gjykatë deklaronte një rrogë shumë herë më të vogël se sa paratë të cilat i kishteë kthyer në aksione apo pasuritë që ai gëzonte.

Sot në median ?Panorama? një nga kryesoret në vend, një nga të shumtat e Irfan kapterit të dikurshëm, kemi drejtor kapterin mediatik, Alfred Peza. Si kryetarin e Rilindjes, njeriun që do na bënte binjakëzimin e Peqinit me Lacion, apo Shkumbini Channel e të tjera broçkulla si këto që u tha shumë banorëve të zonës së tij elektorale të cilët i gënjeu në vitin 2013, e më pas nga 2017 u ?zhduk?, nuk është më as deputet por një sekretar i Partisë Socialiste që tani është kthyer në drejtor në mediat e Irfan Hysenbelliut. Një njeri që më shumë se gazetar është një politikan i çuar në krye të mediave të kapterit të ndërlidhjes së dikurshëm, për t’i shërbyer sa më mirë Rilindjes ashtu siç di t’i shërbeje një kapter i sajë nën yqmin e kapterit të dikurshëm Irfan Hysenbelliu./CNA.al

DOKUMENTI-Inceneratorët ?blenë? edhe Irfan Hysenbelliun/ Qindra milionë lekë për kompanitë e tij

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/ Zbulohen të tjera dokumente

Afera e shekullit/ 300 mijë euro në vit për Irfan Hysenbelliun dhe familjarët e tij

Rilindja merr nën kontroll mediat e Irfan Hysenbelliut

Dy ?Kapterë? kërkojnë një derë!

Lajmet e fundit nga