LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“ONM e refuzon, ndërsa KPK e pranon qylin”/ Vasili: Vettingu pranon sponsorizim privat!

7 Janar 2022, 19:47, Aktualitet CNA
“ONM e refuzon, ndërsa KPK e pranon qylin”/ Vasili: Vettingu

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka ngritur akuza teksa shkruan se Komisioni i Pavarur i Kualifikimi sponsorizohet nga një biznes privat për të bërë analizën 4-vjeçare të Vettingut në një ambient luksoz në Vlorë.

 

Teksa citon një analizë të ?reporter.al?, Vasili thotë se për Vettingun janë shpenzuar miliona euro, por që sipas tij i gjithë procesi është i pabesueshëm.

 

Vasili shtron pyetjen se cili është standardi që do të pranojnë ndërkombëtarët e Tiranës atë të ONM apo Vettingun qylaxhi!?

 

“ONM e refuzon,ndersa KPK e pranon qylin, a e beson kush kete Veting??

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit sponsorizohet nga nje bisnes privat per te bere Analizen 4 vjecare te Vetingut ne nje ambient luksoz ne Vlore.
Perfaqesuesit e Operacionit Nderkombetar te Monitorimit e kane refuzuar nje sponsorim te tille: ? si jo etik?.
Jane harxhuar dhe harxhohen pa kursim miliona euro, dollare dhe miliarda leke per Vetingun.
Ndersa po ky Veting pranon nje sponsorizim privat duke rrenuar cdo etike e besueshmeri sepse pi vete u ka kerkuar edhe qindarkat gjyqtareve dhe i ka larguar nga detyra.
Cfare standarti do pranojne keta nderkombetaret e Tiranes: ate te ONM apo ate Vetingut qylaxhi??”, shkruan Vasili./CNA.al

Lajmet e fundit nga