LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FAKE NEWS po bën “namin”/ SPAK nuk ka kërkuar heqjen e mandatit për Mediun dhe Bllakon

7 Janar 2022, 16:03, Aktualitet CNA

Lajmi i publikuar në disa media për kërkesën e SPAK për heqjen e mandatit të Fatmir Mediut dhe Alqi Bllakos është FAKE NEWS.

 

Burime nga administrata e Kuvendit i thanë CNA.al se nuk ka asnjë kërkesë nga SPAK për heqje imuniteti të dy deputetëve. Ky lajm që po qarkullon së fundi, për kerkësen e SPAK duket një sajesë e qartë, pra një FAKE NEWS!

 

Kujtojmë se prej muajsh deputeti Fatmir Mediu ka nisur një përballje me drejtësinë, pasi familjarët e viktimave të Gërdecit kanë kërkuar rihapjen e hetimeve ndaj tij dhe e akuzojnë si person përgjegjës për tragjedinë.

 

Më 27 korrik 2021, gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e SPAK-ut, i cili kërkoi që ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu të rihetohej për çështjen e Gërdecit.

 

Ndërkohë, Lëvizjes Socialiste për Integrim paditi në SPAK disa muaj më parë deputetin Alqi Bllako në lidhje aferën korruptive te inceneratorit te Fierit./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga