LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kohërat janë kritike”/ Berisha: Po hapim një faqe të re në historinë e demokracisë

5 Nëntor 2021, 16:20, Politikë CNA

Ish kryeministri Sali Berisha në takimin e tij të radhës me demokratët në Lushnje, është shprehur se Foltoret janë një nismë shprese për të rikthyer sërish pluralizimin politik të rrënuar nga klika e shtetit.

Berisha thekson se kohërat janë kritike dhe çdo shqiptar i bashkuar në këtë Foltore po shkruan një faqe të re në historinë e demokracisë.

?Shpreh ndeimin më të madh, përulem para jush me respektin më të thellë për këtë mbështetje të jashtëzakoshme që ju , i keni bërë dhe po i bëni Foltores, si uragan i shpresës së mbarë shqiptarëve, Foltores si nismëtare e madhe e vullnettit tuaj për të rivendosur në Shqipëri pluralizmin politik të rrënuar nga klika në pushtet, për të rikthyer PD, në një forcë vigane të lirisë, demokracisë të fitores. Kohërat janë kritike por secili prej jush në këtë sallë dhe ata qindra mbarë botës, po shkruajnë me duart e tyre një kapitull të ri në historinë e Shqipërisë, po hapin një faqe të re në historinë e demokracisë.

Lirisht në atë demokraci fragile ka lindur dhe diktatura. Këtë të vërtetë e shohim sot në kurriz nga një sistem demokratik të kthyer në një diktaturë e bazuar në krim, drogë dhe korrupsion. Bazohet në vjedhjen e e votës, largimin e qytetarëve nga Shqipëria?, është shprehur Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga