LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rihapen hetimet për vrasjen e Arben Zylyftarit/ SPAK dyshon për manipulim të dosjes

8 Tetor 2021, 12:53, Aktualitet CNA
Rihapen hetimet për vrasjen e Arben Zylyftarit/ SPAK dyshon për

SPAK ka vendosur të rihapë dosjen për vrasjen e kryekomisar Arben Zylyftari.

Ky vendim është marrë pas dyshimeve se ngjarja është manipuluar.

Për 21 vite radhazi, pra që nga koha kur ka dnodhur vrasja, hetimet kanë qenë të mjegullta, madje për shkak të hetimeve të cunguar janë prodhuar edhe vrasje të tjera në qytetin e Shkodrës.

Kujtojmë se 21 vite më parë u vra në krye të detyrës  drejtori i Policisë së Prefekturës së Shkodrës, Kolonel Arben Zylyftari.

Ai humbi jetën, pasi breshëri plumbash automatiku u derdhën ndaj tij, gjatë drejtimit të një operacioni kundër dy personave të kërkuar.

Operacioni nisi me një kontrolli për armë në liqenin e Shkodrës, pasi policia ka rënë në gjurmë të një personi shumë të kërkuar.

Bahri Sulejman Tafili dhe djali i tij Admir Tafili nuk iu përgjigjën thirrjes së policisë për t?u dorëzuar, por filluan rezistencën e armatosur.

Në këtë operacion merrte pjesë edhe vetë kryepolici Zylyftari, i cili vendosi që të mos e ndiqte më në radio operacionin por të shkonte në vendngjarje.

Sapo ka mbërritur është qëlluar me një breshëri kallashnikovi nga dy të shumëkërkuarit duke mbetur i vdekur në vend. Por Zylyftari nuk ishte i vetmi që ndërroi jetë atë ditë.

Bashkë me të u vra edhe Bahri Tafili, ndërsa djali i tij u prangos si autor i vrasjes së Zylyftarit.

Zylyftari ishte një prej emrave më të njohur në Policinë e vendit tonë. Ai ka drejtuar komisariatet dhe drejtoritë e policisë në Skrapar, Vlorë, Korçë, Lezhë dhe për pak muaj mbajti postin e drejtorit në Policinë e Shkodrës. Një nga operacionet e tij më të suksesshme në karrierën e tij, është edhe arrestimi për herë të dytë i kapobandës së Vlorës, Zani Çaushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga