LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha i pabesueshëm/ Ish-Ministri i “vë vizën” kreut të PD

22 Shtator 2021, 07:00, Politikë CNA
Basha i pabesueshëm/ Ish-Ministri i “vë vizën” kreut

Ish Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka dalë kundër mazhorancës kur bëhet fjlë për ndryshimin e Kushtetutës për vijimin e Vettingut.

Sipas Manjanit, ndryshimi kushtetues që kërkon PS për Vetting nuk është i domosdoshëm, pasi Vettingu vijon të bëhet edhe pasi KPK dhe KPA të mos ekzistojnë.

?Kushtetuta që kemi thjesht nuk bë më. Nën këtë Kushtetutë Shqipëria dështoi të krijojë një shtet jo partiak, një shtet me pushtete të ndara, një demokraci ku vendos populli, një demokraci ku nuk vidhet pushtet e vote, një shtet me individë të lirë e me të drejta të garantuara. Kushtetuta e sotme është një dokument arnash politike herë me konsensus e herë jo, por jo një dokument parimesh.

 Shoqëria ka nevojë për një start tëri e për pasojë një Kushtetutë të re. Por kjo klasë politike nuk ka kredon e nevojshme për këtë gjë?, shkruan ai në rrjete sociale.

Më tej Manjani nuk lë pas kreun e PD Lulzim Basha, të cilit i ?vesh? dështime në bashkëpunimin pozitë-opozitë./CNA.al

Lajmet e fundit nga