LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kuvendi gati për të “prerë” kokën Metës/ Zbulohet nga ku do ta ndjekë Rama

9 Qershor 2021, 07:31, Politikë CNA

Sot, deputetët e Kuvendit shqiptar do të përballen me një situatë jo të zakonshme, që nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Për herë të parë në 30 vite, një parlament do të votojë për të shkarkuar një President Republike.

Ky akt erdhi pas hetimeve nga Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me deklaratat e Metës, para, përgjatë dhe pas fushatës zgjedhore.

Sipas Komisionit Hetimor, Meta ka shkelur hapur disa nene të Kushtetutës.

Ndërsa seanca pritet të mbahet sot në orën 10.00, Krryeministri Edi Rama, ndodhet në Bullgari dhe sipas të gjitha gjasave nuk do të jetë sot në Kuvend për të votuar për Metën.

Ka qenë vetë Rama që ka njoftuar me anë të një postimi në rrjetet sociale, vendndodhjen e tij.

?Mëngjes pune me Presidentin, Rumen Radev, mbi marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale dhe nevojën për dialog mes palëve për zgjidhjen e ngërçit kritik mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut (çka momentalisht pengon edhe thirrjen e Konferencës Ndërqeveritare BE-Shqipëri?, njofton Rama në rrjete sociale.

Risjellim në vëmendje se kjo është nisma e dytë përmes një komisioni të dytë hetimor që ngrihet për hetimet e shkeljeve kushtetuese për Ilir Metën brenda 2 viteve, ku mazhoranca kërkon shkarkimin e tij nga detyra./CNA.al

Lajmet e fundit nga