LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Operacioni në bregdet/ Klosi: Po prishen objekte që janë ndërtuar gjatë fushatës

8 Qershor 2021, 19:52, Politikë CNA

Për ministrin e Turizmit Blendi Klosi operacioni për prishjen e ndërtimeve pa leje në bregdet në nisje të sezonit nuk do të ketë efekt negativ në afrimin e turistëve të huaj.

I ftuar në emisionin ?Përballë? të gazetarit Lutfi Dervishi, Klosi tha se po prishen vetëm objektet pa leje që janë ndërtuar në muajt e fushatës.

Po prishen ndërtime pa leje që janë bërë në këto dy muaj të fushatës, nuk janë struktura që kanë qënë që vjet dhe nuk u prishën në janar për shembull apo në një periudhë tjetër“, u shpreh ai.

Ministri shtoi se turizmi vitet e fundit është kthyer në një nga sektorët më kontributin më të madh në ekonomi.

“Bregdeti është një pasuri e madhe kombëtare, nuk është një vend që ka pronësi. Le të shkojnë ta bëjnë këtë situatë edhe të kërkojnë këtë dakordësi në Malin e Zi apo në Maqedoni apo në Greqi apo në Itali. Nëse para disa vitesh turizmi ka qënë aksesor relaksues tani është bërë industri“, deklaroi Klosi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga