LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasja në FRD/ Meta i kundërpërgjigjet Veliajt

15 Mars 2021, 10:49, Politikë CNA
Përplasja në FRD/ Meta i kundërpërgjigjet Veliajt

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta është kundërpërgjigjur kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj në lidhje me përplasjen në FRD.

Sipas Metës bashkia nuk mund të bëjë vetëgjyqësi dhe se duhej t’i drejtohej institucionit në fuqi.

Ai shtoi se rasti në fjalë është shpërdorim detyre dhe se e vetmja zgjidhje sipas bashkisë është dhuna, pasi në dakordësinë e dy palëve, duhet të ishte gjykata administrative ajo që jepte vendimin dhe zgjidhjen e çështjes.

Sipas Metës, urdhri i nxjerrë në orët e vona të natës për  lirimin e ambjentit brenda 10 ditëve është tallje.

?Bashkia nuk ka asnje autoritet ta zgjidhe me vetegjygjesi kete ceshtje, dihej tii drejtohety gjykates administrative te Tiranes. Veprimet per urdhrin e lirimeve ishin te paligjshme, veper penale, shperdorim detyre, zgjidhje konfliktesh ndermjet dhunes. Urdhri i nxjerrë ne oret e vona të nates me lirimin e ambjenteve Brenda 10 ditëve nuk është vetëm tallje por një papërgjegjësi. Letra nuk quhet as e bakallit sepse bakalli di të mbajë vendin e tij?, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga