LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulimi i Atlantikut: 12 specie të reja “fshihen” në thellësi

28 Dhjetor 2020, 13:36, Kuriozitete CNA
Zbulimi i Atlantikut: 12 specie të reja “fshihen” në

Kanë kaluar rreth 5 vite që studuesit po kërkojnë në Atlantik për specie të reja dhe kanë gjtuer 12 të tilla.

Myshqet e detit, molusqet dhe koralet i ishin shmangur zbulimit sepse fundi i detit është kaq i pazbuluar, thonë shkencëtarët.

Studiuesit paralajmërojnë se speciet e sapo zbuluara tashmë mund të jenë nën kërcënim nga ndryshimi i klimës.

Dioksidi i karbonit i thithur nga oqeani po e bën atë më acid, duke bërë që skeletet e koraleve të gërryhen në veçanti. Shkencëtarët e përfshirë theksuan se nuk ishte “shumë vonë për të mbrojtur këto specie të veçanta” dhe habitatet e rëndësishme që ata zënë.

Disa zbulime kryesore të Atlantikut nga misioni:

Specie të reja: “Të paktën” 12 specie të reja ne thellesi te detit. Ekipi gjithashtu gjeti afërsisht 35 regjistra të rinj të specieve në zona ku ato ishin të panjohura më parë.

Ndryshimi i klimës: Ngrohja e oqeanit, acidifikimi dhe ulja e disponueshmërisë së ushqimit do të kombinohen për të zhvendosur ndjeshëm dhe për të zvogëluar disponueshmërinë e habitateve të përshtatshme për speciet e detit të thellë deri në 2100.

Hapjet hidrotermale: Shkencëtarët zbuluan një fushë të këtyre burimeve të nxehta të dyshemesë në Azore. Fushat hidrotermale janë zona të rëndësishme të produktivitetit biologjik relativisht të lartë që strehojnë komunitete komplekse në mes të oqeanit të gjerë të thellë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga