LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spartak Ngjela: Të akuzuarit e mëdhenj të korrupsionit do shpronësohen

27 Tetor 2020, 15:56, Politikë CNA

Shtatë oficerë të skualifikuar në garën për në Byronë Kombëtare të Hetimit kanë kallëzuar penalisht Komisionin e Vlerësimit që përzgjedh hetuesit e byrosë. Dritan Prençi, Enkelejda Millonai, Vladimir Mara, kryeprokurori i SPAK, Arben Kraja si dhe drejtuesen e BKH, Aida Hajnaj janë kallëzuar për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh. Padia e kandidatëve për oficerë të BKH është depozituar në Prokurorinë e Tiranës.

Për avokatin Spartak Ngjela këto lëvizje bëhen nga  persona të korruptuar që ishin deri sot brenda sistemit të drejtësisë. Nga ana tjetër ish-ministri i Drejtësisë shtoi se, ?të akuzuarit e mëdhenj të korrupsionit nuk kanë lënë gurë pa lëvizur?, por shtoi se, ?jo vetëm që do të shpronësohen por do të shkojnë dhe burgjeve?.

?Këta i ka kapur ligji se futën duart në paratë e shtetit do të mundin Uashingtonin këta me fantazma juridike në Tiranë? Shkalla e gjykimit të ka gjykuar vetingun është shkalla më e lartë nuk mund ta rrëzojë askush?, deklaroi z. Ngjela.

Duke komentuar fondin prej 4 milionë euro për SPAK dhe BKH që parashikon projektbuxheti i vitit 2021, z. Ngjela tha se një pjesë e mirë e këtij fondi do të shkojë për pagat duke shtua se, ?drejtësi pa rroga të larta nuk mund të lejohet. Rrogat qesharake në drejtësi krijuan korrupsionin?./euronews

Lajmet e fundit nga