LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali për punësimet në AKEP/ Polica vihet në lëvizje

8 Shtator 2020, 18:29, Denoncim CNA

Policia e Shtetit ka filluar një hetim për dyshime rreth një çështjeje kriminale në Shoqërinë Aksionare ?Illyrian Guard?, e cila është bërë publike në media.

?Në funksion të zbardhjes sa më parë të kësaj çështje dhe të goditjes së fortë ligjore të autorëve të këtij krimi është angazhuar një grup i dedikuar specialistësh. Sektori Kundër Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë po vijon veprimet proceduriale, duke proceduar aktualisht një shtetas dhe vijuar me veprimet e tjera hetimore për të nxjerrë gjithë përgjegjësitë ligjore.Sqarimi i rastit dhe goditja shembullore e autorëve është angazhim i rëndësishëm në shërbim të ligjit, por edhe të reputacionit të “Illyrian Guard” dhe qindra punonjësve të saj, të cilët kryejnë me përgjegjshmëri dhe profesionalizëm të spikatur detyrën për sigurimin e objekteve shtetërore në të gjithë vendin?, thuhet në njoftim.

Kujtojmë se mbrëmjen e djeshme në emisioni ?Stop? u publikua një video ku tregonte sesa të pasigurta janë instucionet tona të rëndësisë së veçantë.

Siguria e tyre i është besuar kompanisë shtetërore, Illyrian Guard, por rojet e objekteve punësohen në bazë të shumës së parave nën dorë dhe jo në bazë të aftësisë. Kësisoj institucionet e rëndësisë së veçantë në vendin tonë, mbeten në dorë të rastësisë dhe keqbërësve.

Gazetarët e emisionit ?Stop? kanë mundur të ?gjejnë punë? në ?Illyrian Guard?, duke paguar 500 mijë Lekë të vjetra ryshfet dhe pas këtij hapi, kanë hyrë në një prej institucioneve të mbrojtura, AKEP, duke kaluar çdo pengesë e duke u ulur deri në zyrën e drejtorit./CNA.al

AKEP “në mëshirë të fatit”/ ?Illyrian Guard? kërkon 500 mijë lekë ryshfet për vendin e punës

Lajmet e fundit nga