LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Integrimi në BE/ Komisioni Europian harton kornizat e negociatave, Varhelyi: Hap tjetër i rëndësishëm

1 Korrik 2020, 18:05, Politikë CNA
Integrimi në BE/ Komisioni Europian harton kornizat e negociatave,

Komisioni Evropian hartoi dhe paraqiti draftin e kornizave të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në Këshill.

Mësohet se KE ka përcaktuar udhëzimet dhe parimet për bisedimet e pranimit në BE të dy shteteve.

Raportohet se draft-kornizat janë ndarë në tre pjesë, konkretisht në parime që rregullojnë negociatat e pranimit, në përmbajtjen e negociatave dhe procedurën e negociatave.

Ndërkohë, Komisioneri për fqinjësi dhe zgjerim Oliver Varhelyi deklaroi se propozimet e tyre bazohen në metodologjinë e rishikuar të zgjerimit që kanë paraqitur në shkurt, për ta bërë procesin e pranimit më të besueshëm, më dinamik dhe të parashikueshëm.

?Sot shënon një hap tjetër të rëndësishëm në shtigjet e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian. Duke ofruar angazhimin tonë, ne përshkruajmë korniza konkrete për zhvillimin e negociatave të pranimit.

Propozimet tona bazohen në metodologjinë e rishikuar të zgjerimit që kemi paraqitur në shkurt për ta bërë procesin e pranimit më të besueshëm, me një drejtues më të fortë politik, më dinamik dhe të parashikueshëm. Mezi pres diskutimet me shtetet anëtare dhe mbajtjen sa më shpejt të konferencave të para ndërqeveritare me të dy vendet. E ardhmja e tyre qëndron qartë në Bashkimin Evropian dhe unë jam i bindur se ata do të vazhdojnë të zbatojnë reformat në rrugën e tyre të BE, siç kanë bërë deri më tani?, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

10:32 Politikë

Fajin e ka Jozefina!

Ka gati një javë që Lulzim Basha shpalli se do të hapte part...

Lajmet e fundit nga