Fakti/ Lulzim Basha do ulë taksat për oligarkët

30 Qershor 2020, 09:44, Politikë CNA

Prej disa ditësh në mënyrë të përsëritur, Luli Basha dhe njerëzit rreth tij argumentojnë me tabela dhe shifra taksën 9% që ai e ka shpallur që në zgjedhjet e vitit 2017, atëherë kur reklamonte edhe Republikën e re.ps ftese per nanon

Një taksë 9%, një taksë e sheshtë, ashtu siç ka qënë edhe gjatë qeverisjes Berisha, e cila u vendos pas taksave progresive të Fatos Nanos, dhe ishte në vlerën 10%.
Socialistët në atë kohë thanë se taksa 10% ishte e padrejtë, sepse ai që merte më shumë, duhej të paguante më shumë dhe e goditi shtresën e mesme, duke e çuar në një taksë e cila shkonte deri në 23%.

Por, çfarë po ndodh konkretisht me lëvizjen e Lulzim Bashës dhe kush janë argumentat e taksës së re 9%?

Fakti. Rikthimi i taksës së sheshtë 9% do të ishte një akt shumë pozitiv për ekonominë e vendit, do t?i jepte një frymë biznesit të vogël, biznesit të mesëm, kryesisht atij familjar apo edhe atyre bizneseve të mëdha që paguajnë TVSH apo që janë të regjistruara me vlera mbi tetë milion lekë apo deri në vlerën 14 milionë lekë të reja xhiro, të cilat quhen biznese të mëdha apo fasha që shpesh lëvizen nga qeveria, një herë me tatim-fitimin 5% dhe pastaj iu vendoset TVSH-ja, e kështu me radhë.

Kjo fashë biznesi, pra nga zero deri në 14 milionë lekë të reja, apo 140 milionë lekë të vjetra, sipas një akti të përgatitur nga qeveria ?Rama?, do të ketë taksë zeri deri në vitin 2029 dhe do t?i hiqet TVSH-ja. Pra, janë dhjetëra mijë biznese, të cilat nuk do të kenë tatimin e fitimit 5% apo TVSH-në 20% apo divident 15%, por zero. Gati 90% e bizneseve.

Kjo lëvizje e qeverisë, bën që propozimi elektoral i Lulzim Bashës për të bërë 9% taksë të sheshtë, këtu të bjerë dhe të ketë një tjetër aspekt.
Rama deklaron zero përqind taksa deri në vitin 2029, Lulzim Basha thotë 9% taksë të sheshtë.
Pra, ata që do të përfitojnë nga taksa e Bashës, në rast se do të vijë në pushtet, janë administrata shtetërore, e cila do të kursejë 3 apo 4 mijë lekë të vjetra dhe biznesi i madh që taksohet 15%.

Pra, mesa duket njeriu i cili flet gjithë ditën oligarkët, oligarkët dhe sulmon biznesin duke u sjellë si një bandë gjobaxhinjsh të pandreqshëm, tani iu shërben atyre duke iu ulur taksën nga 15 në 9%. Pa folur dhe për taksimin e rrogave, i cili shkon në 23%.

Shumica e shqiptarëve aktualisht paguajnë taksën 15% dhe janë kryesisht shtresa e mesme, vetëpunësimi, biznesi i vogël, shumica të cilët paguajnë një taksë 15% minimumi. Pa folur pastaj për tatim-fitimin dhe dividentin.

Kurse taksën mbi 15% e kanë një pjesë më e pasur mbi mesatare, ku përfshihen ndoshta gazetarët e shumëpaguar në media, drejtues dhe menaxherë të cilët marrin nga dhjetëra milionë lekë dhe detyrohen të paguajnë 23% taksë. Apo në rastin tjetër, biznesi i madh me xhiro mbi 140 milionë lekë, i cili tani nga 15% që paguan taksa, sipas Lulzim Bashës, me ardhjen e tij në pushtet do të paguajë 9%. Kjo vlen edhe për ata miliarderët apo kapitalistët, që Lulzim Basha i quan oligarkë.

Ndërkohë që Edi Rama heq taksën dhe e çon zero, Lulzim Basha thotë se do të vë taksë 9% në interes të oligarkëve që ai gjoja i sulmon, por me oligarkët ndan bizneset, me oligarkët ndan vilat, tek oligarkët shërben, tek oligarkët fle, tek oligarkët gëdhihet, tek oligarkët ushqehet.

Prandaj dhe reklamon një taksë 9% e cila në vetvete do të kishte vlerë në rast se biznesi i vogël dhe i mesëm do të kishte një taksë 15%. Por, kur ajo çohet zero, heqja e taksës dhe ulje e saj në 9% ndaj biznesit të madh dhe oligarkëve, dhe lukunisë të atyre që kanë mbushur xhepat duke abuzuar, nuk tregon gjë tjetër, por se Lulzim Basha është thjeshtë dhe vetëm një njeri me dy fytyra i cili nga njëra anë sulmon publikisht biznesin dhe iu thotë oligarkë apo të pasur që vidhnin me qeverinë, dhe nga tjetër del e deklaron se ai kur të vijë në pushtet do t?iua bëjë atyre taksën 9%.

Nga ana tjetër duket qartë se të dy po bëjnë propozime elektorale dhe asnjëri nuk po e vret më mendjen për pasojat e taksave, që nga ato 0 apo dhe ato 9%./ CNA.al

Lajmet e fundit nga