LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtare: Komisioni i Reformës Zgjedhore përcaktoi votimin elektronik si prioritet

16 Shkurt 2018, 19:29, Aktualitet CNA

Komisioni i Reformës zgjedhore e ka shpallur votimin elektronik në qendrën e votimit si prioritet të punës së tij të të ardhmes, pasi vetëm nëpërmjet tij mund ti garantoj votuesve mosmanipulimin e votës.

Lajmin e ka sjellë Oerd Bylykbashi, deputeti i Partisë Demokratike dhe nënkryetar i Komisionit parlamentar të Ligjeve nëpërmjet një postimi në faqen e rjetit social.

“Zyrtare: Komisioni i Reformes Zgjedhore percaktoi votimin elektronik si prioritet  të tij

Identifikim biometrik qe askush te mos manipuloje me karta falso, te falsifikoje firmat e emigranteve apo t’u bllokoje zgjedhesve voten duke u marre kartat e identitetit. Votim e numerim elektronik qe askush te mos mbushe kutite e votimit apo te vjedhe votat ne numerim.

Sistem i thjeshte, transparent dhe i besueshem per zgjedhesit, partite dhe publikun. Ekspertet e huaj e thone qarte; kerkon kujdes por eshte plotesisht e beshme. Partneret e huaj po ashtu mbeshtesin qasjen e kujdeseshme te komisionit per votim elektronik ne qender votimi, jo online!

Komisioni hodhi shinat per nje reforme te suksesshme e konsensuale. Kjo reforme eshte me e rendesishmja. Vetem nje parlament pa vote te blere dhe pa kriminele mund te beje Drejtesi te vertete. Zgjedhjet jane prioritet per demokracine dhe integrimin europian. Opozita do t’i prije ketij interesi jetik”, shkruan Oerd Bylykbashi në faqen e tij të rrjetit social./CNA,al

Lajmet e fundit nga