LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nesër zgjidhet kryesuesi i Vettingut/ Ja kush janë 4 kandidatët në garë

19 Korrik 2017, 21:06, Aktualitet CNA

Ditën e nesërme pritet të zgjidhet njeriu që do të jetë në krye të drejtimit të komisionit të vettingut. Mësohet se për të marrë këtë post, me një mandat tre vjeçar, janë në garë katër kandidatura: Lulzim Hamitaj, Alma Vokopola, Genta Bungo dhe Etleda Ciftja.

Gara përzgjedhëse do të bëhet në Pallatin e Kongreseve nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.Procesi i skanimit të pastërtisë së figurës dhe pasurisë për gjyqtarët dhe prokurorët, pritet të nisë në muajin shtator. Pavarësisht mosmarrjes ende të një vendimi nga Gjykata Kushtetuese, që shqyrtoi sot padinë e shoqatës së Gjyqtarëve dhe vendosi për të dale me një vendim  në fund të muajit shtator, kjo nuk do të ndikojë në vijimësinë normale të procesit të vettingut./CityNews

Lajmet e fundit nga