LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Albano Çepele mbetet jashtë sistemit të drejtësisë/ KPA lë në fuqi shkarkimin

21 Qershor 2023, 20:40, Vetingu CNA
Albano Çepele mbetet jashtë sistemit të drejtësisë/
Albano Çepele në KPA

Kolegji i Posaçëm i Apelimit la në fuqi shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Gjykatës së Shkodrës, Albano Çepele.

Vendimi u mor nga trupa e KPA e kryesuar nga gjyqtarja Ina Rama, me relatore Rezarta Schuetz dhe anëtarë Albana Shtylla, Mimoza Tasi e Sokol Çomo.

Gjyqtari u shkarkua nga detyra më 20 nëntor 2020, pasi KPK konstatoi probleme në kriterin e pasurisë dhe profesionalizmit.

KPK evidentoi mungesë dokumentacioni ligjor për të justifikuar burimin e vlerës 30 mijë euro të dhënë hua nga motra e subjektit për blerjen e apartamentit.

Gjithashtu konstatoi se Çepele kishte kryer deklarime kontradiktore lidhur me çmimin e ulët të apartamentit.

Ndonëse ky vendim u apelua, KPA vendosi sot të lërë në fuqi shkarkimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga