LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tronditet futbolli italian/ Mesfushori i Juventusit me doping, rrezikon 4 vite pezullim

11 Shtator 2023, 17:48, Sport CNA

Mesfushori i Juventusit, Pol Pogba ka dalë pozitiv në një test dopingu.

Ai rezultoi pozitiv në një test të kryer më 20 gusht të vitit të kaluar pas hapjes së kampionatit ndaj Udinezes. Lajmi është bërë i ditur nga “corriere. it”  Analizat e kryera zbuluan gjurmë të testosteronit në gjak.

Sipas mediave italiane testosteroni është një substancë që nuk mund të merret me një përjashtim terapeutik. Prandaj, Pogba rrezikon një dënim maksimal prej katër vitesh skualifikim edhe nëse është shumë herët për të bërë ndonjë supozim. Ndërkohë do të duhet të bëhen kundër analiza për të konfirmuar pozitivitetin dhe për të kuptuar se cila mund të jetë linja mbrojtëse e francezit, kampion bote në vitin 2018.

Rasti i fundit i një polemike dopingu në Serinë A është ai i argjentinasit tek Atalanta, Hose Luis Palomino, i cili doli pozitiv për nandrolone në vitin 2022, por më pas u lirua nga Gjykata Kombëtare Anti-Doping.

Lajmet e fundit nga