LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Buka nuk ka shije si dikur"/ Mjekja shqiptare që punon në bujqësi: I korr vetë arat e misrit

6 Tetor 2022, 09:50, Sociale CNA
"Buka nuk ka shije si dikur"/ Mjekja shqiptare që punon në
Mimoza Boça

Bujqësia në Shqipëri është ndër sektorët më vital dhe që mund t'i japi shumë përfitime Shqipërisë, por që nuk shfrytëzohet dhe nuk punohet në këtë drejtim nga shteti shqiptar, për të stimuluar fermerët dhe pjesën tjetër të popullsisë që të investojnë në këtë sektor. 

Së fundmi një mjeke shqiptare ka bërë xhiron e rrjetit, kjo për shkak se pavarësisht profesionit të saj, ajo nuk nguron që të merret edhe me bujqësi. Bëhet fjalë për zonjën Mimoza Boça, e cila prej disa vitesh ka blerë një tokë në Petrelë ku kultivon drithëra dhe perime. 

Ajo tregon se gjithmonë e ka pasur ëndërr që të ketë një kopësht, dhe tashmë e ka bërë realitet, kjo për shkak se produktet që blihen sot në dyqane nuk kanë atë shijen e natyrës, siç i kishin perimet dhe frutat dikur.  

“Dola në pension, edhe ëndrra ime ka qenë gjithmonë një shtëpi e vogël me kopsht. E kam pasur ëndërr gjithë jetën. Kam bërë një hartim kur kam qenë në gjimnaz dhe zysha e nxorri në tabelë të nderit se ju duk kryevepër. Një shtëpi të vogël në buzë të detit, aty kam prona shumë në buzë të detit, por nuk i marrim dot. Kështu që u detyrova dhe bleva. Edhe është një fakt që produktet sot nuk janë normale. Unë nuk ha dot bukën se nuk më shijen që ka pasur. Unë si nostalgjike, dua ato që kam jetuar një herë në një kohë. Edhe thash të fillojë të mbjellë vetë, domate, kastraveca, speca, ça janë. Problem është buka, po ta lësh dy ditë në dollap, myket. Grup kishim atëherë, grurë kemi tani. Misër kishim atëherë, mish kemi tani. Myku që del, është myk jeshil, i errët. Edhe thash ta filloj një herë, mbodha një herë misër, grurë. Deri tani nuk kemi pasur shumë probleme, jo makina shtynim. Ndërsa, tani nuk kemi fuqi punëtore dhe u detyruam bashkë me mbesën e bëmë vetë.”, u shpreh Mimoza ABC./CNA.al

Lajmet e fundit nga