LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shteti i parë në botë/ Suedia legalizon martesën dhe birësimin e të njëjtit seks

5 Tetor 2022, 11:37, Kosova & Bota CNA

Shteti i parë në botë/ Suedia legalizon martesën dhe

Parlamenti slloven miratoi të martën një amendament që lejon çiftet e të njëjtit seks të martohen dhe të miratojnë pasi një vendim i gjykatës kushtetuese e bëri atë vendin e parë në Europën Lindore që e bën këtë.

Amendamenti i ligjit për familjen u miratua me 48 deputetë, 29 kundër dhe një abstenim.

Sllovenia, e cila doli nga shpërbërja e Jugosllavisë, është vendi i parë ish-komunist që miratoi këtë reformë në Europë, pasi shumica e fqinjëve të saj nuk lejojnë bashkimet civile ose martesat e të njëjtit seks.

Qeveria e Estonisë iu afrua më së shumti në vitin 2016 duke rënë dakord të njohë sindikatat e të njëjtit seks të krijuar në vende të tjera. Kroacia, Republika Çeke, Hungaria dhe Mali i Zi kanë ligje që krijojnë partneritete civile të të njëjtit seks - dhe në Hungari, madje edhe të folurit për homoseksualitetin para fëmijëve është dënuar me gjobë që nga vera e vitit 2021.

Në korrik, gjykata më e lartë e Sllovenisë vendosi se ligji që përcakton martesën si vetëm midis një burri dhe një gruaje, diskriminon çiftet homoseksuale dhe lesbike.

Ai pezulloi nenet e kontestuara me efekt të menjëhershëm dhe urdhëroi parlamentin të ndryshojë tekstin brenda gjashtë muajve.

"Me këto ndryshime, ne po njohim të drejtat e çifteve të të njëjtit seks që duhet t'i kishin për një kohë të gjatë," u tha Sekretari i Shtetit Simon Maljevac para deputetëve kur paraqiti amendamentin.

Partia kryesore e opozitës, Partia Demokratike Sllovene, kritikoi vendimin e gjykatës dhe organizoi disa tubime kundër ligjit të ri.

“Babai më i mirë nuk do të zëvendësojë kurrë nënën dhe anasjelltas”, tha kryetarja e grupit parlamentar të SDS-së, Alenka Jeraj në hapje të debatit./CNA.al Burimi: Euro News

Lajmet e fundit nga