LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FBI "zbarkon" në shtëpinë e Presidentit Biden në Delaware

1 Shkurt 2023, 16:10, Kosova & Bota CNA

FBI "zbarkon" në shtëpinë e Presidentit Biden në

FBI po kryen kontrolle në shtëpinë e presidentit Joe Biden në Delaware si pjesë e hetimit për dokumentet e klasifikuara.

Në një deklaratë, avokati i Biden tha se kontrolli ishte planifikuar me mbështetjen e plotë të presidentit.

CBS ka raportuar se çështja ka të bëjë me një hetim më të gjerë në trajtimin e dokumenteve të klasifikuara.

Duke qenë se vendimi për kontrollin ishte konsensual, nuk u kërkua asnjë urdhër bastisjeje.

Avokati i Biden, Bob Bauer, tha se kontrolli u krye pa njoftim paraprak publik në interes të sigurisë operacionale dhe integritetit.

Kontrolle të tjera janë kryer në shumë vende, pas zbulimit të dokumenteve të klasifikuara në Qendrën Penn Biden në Uashington DC, në nëntor.

Dokumentet shtesë u zbuluan në shtëpinë e zotit Biden në Delaware në kontrollet e kryera në dhjetor dhe janar.

Biden ka thënë se ekipi i tij bëri atë që duhej të bënte dhe po bashkëpunonte plotësisht në hetimin e çështjes.

Marrë nga "BBC"

Lajmet e fundit nga