LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Asociacioni/ Willam Walker del me reagimin e fortë: Kosova nuk përfiton, ja pse nuk duhet krijuar

31 Janar 2023, 09:16, Kosova & Bota CNA

Asociacioni/ Willam Walker del me reagimin e fortë: Kosova nuk

William Walker, ish-shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ka reaguar lidhur me asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Sipas Walker, ky nuk është zhvillim pozitiv, duke shtuar më tej se nuk i kupton benefitet që Kosova merr nga ky mekanizëm, dhe nuk është mirë të krijohet.

“Mendoj që duhet të refuzojë atë lloj propozimi (Asociacionin), ky është mendimi im, ndoshta nuk i kuptoj benifitet e caktuara që vijnë, por mendoj që nuk është mirë të krijohet.

Një popull, një vend ku thoni, ku ju dalloni prej të tjerëve dhe të keni disa të drejta të tjera.

Për mua nuk besoj që do të ndihmojë këtë vend.

Asociacioni i një grupi i ndarë më ndryshe nuk është një zhvillim pozitiv”, është shprehur Walker.

Lajmet e fundit nga