LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Aksident rrugor në Turqi/ Raportohet për 15 viktima dhe 22 të plagosur

20 Gusht 2022, 14:58, Kosova & Bota CNA

Aksident rrugor në Turqi/ Raportohet për 15 viktima dhe 22 të

Pesëmbëdhjetë njerëz humbën jetën dhe 22 të tjerë u plagosën të shtunën në një aksident rrugor në juglindje të Turqisë ku u përfshinë një autobus, një zjarrfikëse dhe një ambulancë.

"Në total, 15 nga qytetarët tanë humbën jetën dhe 22 u plagosën .... në një aksident që përfshiu një autobus, një ekip urgjence dhe një ambulancë ... midis qyteteve të Gaziantep dhe Nizip," tha Davut Gul, guvernatori i provincës Gaziantep.

Agjencia e lajmeve "DHA" tha se një ambulancë, një kamion zjarrfikës dhe një autobus që transportonte gazetarë u goditën nga një autobus pasagjerësh.

"Tre zjarrfikës, dy punonjës të urgjencës dhe dy gazetarë janë midis të vdekurve," tha guvernatori i Gaziantepit.

Fotografitë në "DHA" treguan pjesën e pasme të një ambulance të dëmtuar dhe mbeturinat metalike të shpërndara rreth saj.

Dy gazetarët mendohej se raportonin në emër të Agjencisë së Lajmeve “?hlas”.

Aksidenti ndodhi në orën 10:45 me orën lokale, teksa raportohet se një autobus pasagjerësh u përplas me automjetet e parkuara të shërbimit të urgjencës në autostradën Tarsus-Adana-Gaziantep mëngjesin e së shtunës.

Turqia ka një histori negative të sigurisë rrugore. Rreth 5.362 njerëz humbën jetën në aksidente trafiku vitin e kaluar, sipas autoriteteve turke./REL

Lajmet e fundit nga