LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

600 mijë njerëz në Gaza, nën urdhër evakuimi/ Kampet e strehimit pa kapacitete

6 Dhjetor 2023, 08:45, Kosova & Bota CNA

600 mijë njerëz në Gaza, nën urdhër evakuimi/ Kampet e

Më 7 tetor Hamasi sulmoi Izraelin, duke vrarë 1200 njerëz, ndërsa mori peng rreth 240 të tjerë.

Izraeli iu kundërpërgjigj me sulm, ndërsa që nga thyerja e armëpushimit trupat ushtarake kanë zgjeruar territorin duke hyrë në Gazën jugore.

Mbi 600 mijë njerëz kanë marrë urdhër evakuimi në jug të Gazës. Por kreu i Agjencisë së OKB-së për Refugjatët Palestinë (UNRWA), Philippe Lazzarini, e sheh me shqetësim këtë.

Ai tha se gati gjysma e njerëzve që ndodhen në Gazën jugore ishin detyruar të largoheshin më parë nga shtëpitë e tyre në Gazën veriore dhe tashmë kanë një tjetër urdhër evakuimi.

Kreu i agjencisë së OKB-së deklaroi se refugjatët palestinezë "nuk kanë ku të shkojnë" sepse kampet e strehimit janë "përtej dhe mbi kapacitetin e tyre".

Nga ana tjetër, deri më tani zyrtarët e Hamasit në Gaza thonë se të paktën 16,248 njerëz janë vrarë nga kundërsulmet e Izraelit, duke përfshirë rreth 7 mijë fëmijë./ CNA

Lajmet e fundit nga