LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gone are the winter temperatures/ Sunshine across the country

2023-02-22 07:54:00, Sociale CNA

Gone are the winter temperatures/ Sunshine across the country

For several days, the entire Albanian territory is under the dominance of stable weather, where even in the early hours of Wednesday we will have the dominance of clear skies in a good part of our country.

But it is expected that mainly the afternoon will bring few cloudy passages in the mountainous areas and in the cities of the low area, but they will not bring rain.

While the coastline will continue to be dominated by long periods of clear skies throughout the 24 hours.  

Air temperatures will decrease in the morning, but will remain constant in the afternoon, fluctuating from 1°C to 17°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Veriore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Moti, e enjte, 23 shkurt 2023

Sipas MeteoAlb, deri në orët e mesditës një pjesë e mirë e vendit tonë parashikohet të jetë në dominimin e kthjellimeve, por në zonat e thella malore do të ketë kalime të lehta vranësirash.

Ndërsa në orët vijuese pritet të ketë shfaqje të vranësirave të pakta dhe të përkohëshme në të gjithë zonën malore të Shqipërisë dhe në qytetet e zonës së ulët.

Kthjellimet do të mbeten mbizotëruese edhe për gjatë pjesës së dytë të ditës në zonat perëndimore dhe Jugperëndimore të territorit Shqiptar.

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të ulen lehtë në mesditë duke u luhatur nga 1°C deri në 16°C.

The wind will blow light and medium at a speed of 25 km/h from the West, bringing low waves to the sea coast.

Lajmet e fundit nga