LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rriten temperaturat/ Ditë pranvere në Shkurt

2023-02-17 08:12:00, Sociale CNA

Rriten temperaturat/ Ditë pranvere në Shkurt

Territori i Shqipërisë do të mbtetet nën dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, të cilat do të sjellin gjatë paradites dominim të kthjellimeve në pothuajse të gjithë vendit.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjellë kalime vranësirash në zonat malore dhe pjesërisht në qytetet e zonës së ulët.

Por në mbizotërimin e kthjellimeve parashikohet të jetë përgjatë vijës bregdetare edhe në pjesë e dytë të ditës.  

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes, por mbetet kostante në mesditë duke u luhatur nga -1°C deri në 16°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Perëndimor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim të ulët.

Moti , e shtunë, 18 shkurt 2023

Sipas MeteoAlb, vijojnë prej disa ditësh që vendi ynë të jetë në mbizotërimin e masave ajrore të qëndrueshme dhe të ngrohta, të cilat po sjellin rritje gradual të temperaturave të ajrit në të dy ekstremet ditore.

Gjithashtu në dominimin e kthjellimeve pritet që të jetë ultësira perëndimore pothuajse përgjatë gjithë 24_orëshit të së shtunës.

Ndërsa zonat malore do të jenë nën ndikimin e kthjellimeve gjatë paradites, por në pjesën e dytë të ditë priten kalime të lehta të vranësirave në Veri dhe Juglindje të territorit.   

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të rriten lehtë në mesditë duke u luhatur nga -1°C deri në 17°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Veriore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga