LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The Siberian cold "crosses our country"/ Tomorrow the weather is expected to improve

2023-02-08 07:59:00, Sociale CNA

The Siberian cold "crosses our country"/ Tomorrow the weather is

The Siberian cold that has hit the Balkan region will cause our country to remain with very low temperatures, bringing temperatures much lower than the normal February values.

But in terms of atmospheric conditions, there will be a predominance of stable weather, where long intervals with clear skies are expected in the western lowlands.

 While in the mountainous areas, it is predicted that there will be cloudy passages, which will be more visible in the afternoon and evening hours in the Northeast of Albania.

Air temperatures will rise slightly in the morning and in the afternoon, fluctuating from -10°C to 11°C.

Era do të fryjë lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Verilindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 2 – 3 ballë.

Moti e enjte, 9 shkurt 2023

Sipas MeteoAlb, dita e enjte do të sjellë tërheqje gradule të masave ajrore  ftohta duke përmirësuar lehtësisht situatën termike në vendin tonë,  ku në orët e mesditës pothuajse i gjithë territori do të jetë në vlera pozitive.

Shqipëria do të mbetet në mbizotërimin e motit të qëndrueshëm, duke sjellë dominim të kthjellimeve në orët e para të ditës në ultësirën perëndimore.

Ndërsa pasditja dhe mbrëmja i bëjnë më të dukshme vranësirat, por mundësia për reshje në territor është 0.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por do të mbeten kostante në mesditë duke u luhatur nga -9°C deri në 11°C.

The wind will blow light and medium at a speed of 30 km/h from the Eastern direction, creating a 2-front wave on the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga