LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

From watchmaker to icon of Italian art / Adriano Celentano's 85-year journey

2023-01-06 19:55:00, Kulturë CNA

From watchmaker to icon of Italian art / Adriano Celentano's 85-year

The icon of Italian music and cinematography, Adriano Celentano celebrates his 85th birthday today.

He was born on January 6, 1938 in Milan. His parents, originally from Puglia, immigrated to Foggia, in the north of Italy for a better life. They then moved to live in Piedmont and further to Milan.

Adriano Celentano became famous with his song "The boy from via Gluck", during his performance at the Sanremo festival.

Punën e tij të parë e ka nisur si orëndreqës, menjëherë pasi përfundoi shkollën fillore. Pasion i tij për muzikën nisi në moshën 15-vjeçare, në kohën ku ai nisi edhe të luajë në kitarë.

From watchmaker to icon of Italian art / Adriano Celentano's 85-year

Idhulli i tij ishte ikona e muzikës rock’n’roll, Bill Haley, personazh i cili ndikoi dhe shtyu Celentanon të  krijonte bandën e tij muzikore Rock Boys, një nga më të njohurat në skenën milaneze.

Në vitin 1961 ai mori merr pjesë në Festivalin e Sanremos me këngën «24mila baci» ku shkaktoi një skanadal të madh atë kohë pasi filloi të këndonte  për disa sekonda me shpinë të kthyer ndaj publikut. Kjo ngjarje bëri bujë të madhe të madhe asokohe.  

Në 1966 ai u rikthye në Sanremo me këngën e tij “The boy from via Gluck”. Ai nuk arriti të fitonte, kënga e tij ikone dhe me një mesazh të rëndësishëm social u rendit në vendin e fundit, duke u eliminuar menjëherë.

Suksesin e vërtetë Celentano e arriti në vitin 1970 me bashkëpunimin e tij më Claudia Mori-n, bashkëshorten e tij me të cilin ishte i martuar që në vitin 1964. Së bashku ata sollën në skenë këngën e paharrueshme “Chi non lavora non fa l’amore”.

Adriano Celentano është cilësuar një “idhull” nga këngëtarët e artistët e sotëm italian. Shumë prej tyre kanë pohuar që muzika e Celentanos kishte diçka të veçantë që shumë prej tyre po përpiqen ta zbulojnë.

Filmi “Yuppi Do”, një nga veprat e tij historike u përzgjodh si një prej filmave që do mori pjesë në garën e Festivalit të Filmit në Kanë më 1975.

From watchmaker to icon of Italian art / Adriano Celentano's 85-year
 

Adriano Celentano and Claudia Mori have been married for 58 years. They met in 1963 on the set of the film "A strange boy". Their relationship turned into a scandal then as the actor was in a relationship with another girl and had not yet separated from her. After all, Celentano and Mori married a year later, and their first child, Rosita was born in 1965, Giacomo in 1966 and Rosalinda in 1968. / CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga