LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"His works cannot be forgotten"/ Agim Xhafka commemorates the icon of Korčar art, Dhimitër Orgocka

2023-01-03 09:24:00, Kulturë CNA
"His works cannot be forgotten"/ Agim Xhafka commemorates the icon of
The icon of Kor?ar art, Dhimitër Orgocka

Journalist Agim Xhafka has commemorated one of the icons of Korça art, Dhimitër Orgocka.

Through a status on social networks, Xhafka writes about the life of Orgocka, showing that he became a part of art at the age of 15, as a dancer.

He describes Dhimitër Orgocka as a strong character who, in addition to his love for art, also did physical work.

Xhafka, among other things, writes that Dhimitër Orgocka will remain a diamond, as his works will remain unforgettable.

Si sot një vit më parë u shua regjisori Dhimitër Orgocka. Ikonë e artit korçar,por dhe atij kombëtar. Një karakter i fortë që u ndesh dhëmb për dhëmb me jetën. E nisi si kërcimtar në moshën 15 vjeçare,nuk rreshti në dekada si aktor skene dhe filmi e mbi të gjitha si regjisor. Hera-herës si punëtor ngarkim-shkarkimi kur egërsohej lufta e klasave.

Teatri Çajupi ka plot diamantë,por Taqka qe më rrezatuesi,nga që pati plot prodhim dhe jetëgjatësi në skenë.

Te varrezat e Korçës atë ditë u dëgjua muzika. Binte fizarmonika dhe klarineta. E kishte lënë amanet Dhimitri përcjelljen me kaba.

Unë që e njoh mirë atë ikjen me melodi e shpjegoj prej Dhorës,prej dashurisë së madhe të tij. Dhorkën e rrëmbeu para shumë vitesh një sëmundje e rëndë dhe Dhimitri atë ditë u përgjysmua. Jetonte veç si artist,se ashtu i dukej që Dhorën e ndeshte çdo ditë,ndërsa si njeri hyri në korridorin e errësirës. E nga intervistat që jepte,nga gulçi se,askush nuk më pret te dera,e kishte si një lutje zotit ta çonte te dashuria e vet. Punonte dhe shpresonte të fluturonte atje lart,te ai ylli atje ku e priste ajo. Kaq dëshirë të fuqishme e kish sa kërkoi,më përcillni me kaba,me fizarmonikë e klarinetë. Si përcjellja e nuseve kur dalin nga shtëpia. Qajnë për nënën e babain,po u rregëtin zemra nga lumturia që po shkojnë te krahët e fuqishëm të burrit.

For years, the cemetery in Korça experienced a miracle that was no surprise. Dhimitër Orgocka was escorted. It was an easy death, his artist wife pulled him sweetly from there to the other side. Like Romeo whose love for Juliet led him to the cup of poison to both lie in the same grave...

Farewell usta! Have a good time there because you have left so many works that you cannot forget..." , writes Agim Xhafka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga